31 Ağustos 2012

Yemekle ilgili kitap ve dergiler

YAZI: ZEYNEP MOROĞLU & ESRA MUSLU

 

İki ortak olarak yemek dergisi ve kitapları konusunda tüm kadınlardaki ayakkabı konusu kadar takıntılıyız. Aylık takip ettiğimiz dergileri ve en son çıkan, inanılmaz güzel tarifler aldığımız kitapları da önermek istedik. iPad'ler çıktı çıkalı ülkemize oldukça pahalı fiyattan gelen dergileri yurtdışında aldığımız fiyatlara satın alıp okuyabiliyoruz da... Her ay veya iki ayda bir çıkan dergiler arasında takip ettiklerimiz; Cooks Illustrated, Food&Wine, Saveur, Donna Hay Magazine, Bon Apetite, Martha Stewart Living, Food Network Magazine, Food&Travel ve Conde Nast Traveller.

 

Dergilerdeki güzel fotoğraflar ve dünyanın farklı yerlerindeki yeni trendleri takip etmenin ötesinde farklı şeflerin farklı bakış açılarını ve tariflerini takip etmek, onları deneyebilmek ve kendi yorumumuzu yapabilmek de çok zevkli. Özellikle Bon Apetit dergisinin iPad versiyonunda tüm tarifler kategorize edilmiş olarak karşınıza çıkıyor. Çok pratik.

 

Kitaplara gelince. En son edindiğimiz kitaplardan biri Bouchon Bakery kitabı. Thomas Keller'ın meşhur Bouchon isimli restorantı ilk Yountville California'da açılmış ve bu restoranın hemen ilerisinde bir de fırın/pastane olan Bouchon Bakery'i kurulmuş. Daha sonra New York ve Las Vegas şehirlerinde de açtığı bu harika işletmenin pastane/fırın bölümünü kapsayan kitabını mutlaka tavsiye ediyoruz. Kitap önümüzdeki ay satışa çıkacak.

Diğer bir kitap ise meşhur ve çok harika bir konsepte sahip Ottolenghi ve Nopi işletmelerinin kurucusu ve ayrıca The Guardian gazetesinde Pazar köşelerini yazan şef Yotam Ottolenghi ve ortağı Sami Tamimi'ye ait olan Jerusalem. Yotam ve Sami aynı sene Kudüs'te doğmuşlar. Sami, Arap tarafında Yotam ise Musevilerin yaşadığı bölgede. İki ortak 30 sene sonrasında Londra'da tanışmışlar ve bu paylaştıkları ortak tarih, dil ve yemek aşkını harika bir iş birliğine çevirmişler. Bu Kudüs kitabı ve içerisindeki tarifler ortaklıklarının ve yemek sevgilerinin doğduğu yere geri dönüp, şimdiye kadar öğrendikleri ile harmanlanmasından doğmuş. Bu kitap da önümüzdeki ay satışa çıkıyor.

 

Zeynep Moroğlu&Esra Muslu- Backyard, Auf, Nuteras Şefleri

 

 

ETİKETLER: KİTAP , DERGİ , YEMEK , VOGUE GURME , TARİF , ŞEF