17 Aralık 2013

Taksiye bindi, İstanbul’a geldi

YAZI: AYŞİM ÖZGÜR

Az gitmiş uz gitmiş, dere tepe düz gitmiş. New York’tan İstanbul’a gelmiş. Hem de taksiyle! Taksi okyanusu nasıl aştı onu bilemiyoruz artık. Ama 2013 Sonbahar/Kış koleksiyonundaki aksesuarlardan uzun bir köprü yapılmış olabilir.
Kate Spade New York, Türkiye’deki ilk mağazasının kapılarını geçtiğimiz ay İstinyePark’ta açtı. Yani 1993 yılında New York’ta kurulup yüzden fazla mağazayla dünyanın pek çok ülkesine yayılan marka, artık İstanbul’da da modaseverleri “Live colorfully” mottosuyla daha renkli olmaya davet edecek.


Markanın 80’lerden ve doğduğu şehirden ilham alınarak tasarlanan son koleksiyonunda; kışın soluk renklerini canlı renklerle birleştiren görünümler yer alırken, karşımıza aksesuar açısından da zengin bir yelpaze çıkıyor. Eldivenler ve kürklerin yanı sıra, birbirinden farklı ve özgün tasarımlara sahip şapka ve gözlüklerin de öne çıktığı koleksiyonda çantalar ve ayakkabılar da unutulmamış. Ya da şöyle söyleyelim: Kate Spade New York’un temeli olan çantalar artık marka için daha da önemli bir yere sahip.

Her şey Mademoiselle dergisinde aksesuar editörlüğü yapan Kate Spade’in kusursuz el çantasını yaratma isteğiyle başlıyor nitekim. Aradığı gibi bir model bulamayan tasarımcı, aklındaki çantayı kendi yaratmaya karar veriyor ve farklı modeller, kumaşlar, detaylar keşfetmek için bit pazarlarını bile karıştırıyor. Altı parçalık bir çanta koleksiyonuyla başlayan maceraya zamanla kırtasiye ve güzellik ürünleri de katılınca mağaza açmak kaçınılmaz oluyor. 1996’da New York SoHo’daki ilk Kate Spade böylece açılıyor. O gün bugündür de imzası haline gelen canlı renkler, grafik baskılar, oyunbaz tasarımlarıyla gülümsetiyor marka.
İstanbul’daki ilk mağazanın vitrini, önünden geçenleri “Hello İstanbul” diye karşılıyor. Siyah-beyaz yer karoları ve desenli duvar kağıtları ise içeri davet ediyor. Sarı ve siyah ağırlıklı koleksiyondaki Taxi yazılı modellere selam gönderen taksi çıkartmaları da vitrinde yerini almış.
 

ETİKETLER: KATE SPADE