01 Eylül 2014

Şehirlinin Kolonisi

YAZI: BARIŞ ÇAKMAKÇI

Yaz tatilinin son demleri. Belki kıyılara son bir sorti daha yapıp deniz mevsimini kapatırsınız. Belki de okullar açılsın da, buraların en keyifli zamanı gelsin diyen yazlıkçılardansınız. Her şekilde sonbahar kapıda. biz şehrin yoğun temposunda yaşayanlar için bundan sonrası tufan; orası kesin.

Tam bugünlerde nevi şahsına münhasır araştırmalara imza atan Salt Beyoğlu'ndan "yaz hiç bitmesin"cileri de mutlu edecek bir proje geliyor. Benim de merakla beklediğim (aile arşivimizle naçizane katkıda bulunmaya çalıştığım) Yazlık: Şehirlinin Kolonisi sergisi; Marmara, Ege ve Akdeniz kıyılarındaki geçici şehirli evleri ve bu evler çevresinde oluşan hayatı gözler önüne serecek. Üstelik dediğim gibi, birçoğu aile albümlerinden çıkan fotoğrafların, yazılı belge ve çizimlerin, maket ve mobilyaların, filmlerin ve panellerin kurgusal desteğiyle…

Vitrindeki bu tatlı hatıraların arkasında coğrafi ve toplumsal etkileri bakımından tarihsel bir arka plan izliyor olacağız elbette. 80'li yıllardan sonra popülerleşen kıyı beldelerindeki yazlık olgusunu kültüre has bir dönem icadı olarak inceleyen sergide kendi anılarımıza da dönebiliriz. Ayrıca Açık Sinema'da gerçekleştirilecek Bugün Günlerden Ne? programında, 10 hafta boyunca her Perşembe günü farklı coğrafyalardaki tatil evlerine odaklı uzun metrajlı birer film gösterimini de izlemek mümkün. Kaçmaz!

 

Kalebodur'un desteğiyle hazırlanan sergi 5 Eylül'den 16 Kasım'a kadar Salt Beyoğlu'nda gezilebilir.

İlgili Başlıklar