21 Şubat 2015

Neler Gördük? Neler Öğrendik? Neleri Beğendik?

YAZI: ZEYNEP SEREN İLKAN

183 koleksiyonun arz-ı endam ettiği New York Moda Haftası sona erdi. Sona erdi ama yıl boyu trendlerinden sokak stillerine, güzellik tüyolarından ön sıradakilerine konuşmaya devam edeceğimiz bir başka deyişle etinden-sütünden son damlasına kadar yararlanacağımız New York Moda Haftasını sessiz sedasız bitirmek olmaz. Gözlerimizi Londra'ya çevirmeden şu bir hafta içinde neler gördük, neler öğrendik, neleri beğendik, nelerden ölümüne nefret ettik, nelere asla dedik, kaçını gizli gizli evde denedik?
7 maddede açıklıyoruz!
 
Proenza Schouler, Rodarte
Fotoğraflar: Indigital
 
Detaylı New York
 
Minimalist çizgisiyle tanıdığımız New York, bu sezon ters köşe yapıyor. Detayların maksimuma ulaştığı, farklı referanslara sahip materyallerin bir arada kullanıldığı kıyafetler hangi ayrıntıya bakacağımızı şaşırtıyor. Proenza Schouler, Rodarte gibi markaların koleksiyonlarında bolca gördüğümüz bu zenginlik, elbiseden iç çamaşırına, çorabından ayakkabısına en ufak detayına kadar derinlemesine düşüncenin ürünü.

 

Thakoon, Rag & Bone
Fotoğraflar: Indigital
 
Isıyı Arttırıyoruz
 
Soğuk havalar sağ olsun tişörtlerin üstüne kazaklar, kazakların üstüne hırkalar, hırkaların üstüne ceketler, atkılar, bereler derken kat kat giyinme konusunda baya tecrübeliyiz. Önümüzdeki kış bu tecrübemizi yeni sezonun nimetleriyle birleştirerek bu listeye birkaç yeni parça daha ekliyoruz. Kolsuz elbiselerin içine sızan boğazlı kazaklar, askılı tişörtlerin içinden çıkan uzun kollar bizi soğuktan ne kadar korur bilmiyoruz ama Thakoon ve Rag & Bone Sonbahar / Kış 2015-16 kadınlarını bu trende emanet etmiş.

 

Derek Lam, Thakoon, Prabal Gurung
Fotoğraflar: Indigital
 
Terrakotta Tonları
 
Tasarımlar doğadan ilham alırken sezonun renklerini uzakta aramaya gerek yok. Kış deyince aklımıza ilk gelen siyah, gri  ve kahverengi üçlemesine terrakotta tonları da iddialı bir giriş yapıyor. Nerdeyse New York Moda Haftasının tüm defilelerinde karşımıza çıkan terrakotta tonlarındaki kıyafetler, "Derek Lam, Prabal Gurung, Altuzarra, Tommy Hilfiger, Thakoon gibi markaların hepsi birden yanılıyor olamaz!" dedirtiyor.
 
Marc by Marc Jacobs, Rag & Bone
Fotoğraflar: Indigital
 
Çantalar Bele
 
Asla! diye haykırışlarınızı duyar gibiyim. Ama şimdi ön yargıları yıkma vakti. Hem unutmayın ki bundan birkaç yıl önceye kadar size yüksek belli pantolon, göbeği açık tişört, tulum, sırt çantası dendiğinde verdiğiniz tepki, bundan pek de farklı değildi. En iyisi şimdi siz arkanıza yaslanın ve sessizce bel çantalarınızı takın. Önümüzdeki sezonlarda birçok markanın farklı yorumuyla raflarda görmeye başlayacağımız bu çantalar, bu sezon Marc by Marc Jacobs ve Rag & Bone podyumlarında ısınma turuna çıktı.

 

Rodarte
Fotoğraf: Indigital
 
Gözlere Işıltı
 
Uçuk makyajlara, deneysel saçlara bağışıklık kazandığımız moda haftalarında, bizi şaşırtan hatta beş dakikalığına "Denesem bana da yakışır mı acaba?" dedirten bu sade ama parlak göz altı aksesuarlarıyla dikkat çeken makyaj Rodarte podyumundan.

 

Victoria Beckham
 
Minik Protokol
 
Moda otoritelerinin dikkatli bakışlarını görmeye alıştığımız protokolde, bu sefer minik konukların meraklı bakışları vardı. Yaş ortalamasının bir hayli düştüğü New York protokolü, en az koleksiyonlar kadar konuşulmaya değer, en az podyumdaki modeller kadar da havalı ve şıktı. Tasarımcıların çocuklarından, yeğenlerinden oluşan bu protokol, moda haftalarının gelmiş geçmiş en sempatik kareleri olarak hafızalara kazındı.

 

Jeremy Scott
Fotoğraf: Indigital
 
Oyuncaklar Alemi
 
Jeremy Scott, iki sezon önce Moschino için hazırladığı tüketim toplumuna göndermeler yapan patates kızartmalı Sonbahar / Kış 2014 koleksiyonu, ardından da Barbie bebeklerin pembe dünyasından ilhamını aldığı Moschino İlkbahar / Yaz 2015 koleksiyonu derken oyuncakların etkisinden çıkamamış olacak ki bu sezon kendi adını taşıyan markasının podyumda da oyuncak bebek görünümlü modeller yürüyordu. Fonda rahatsız edici çocuk seslerinin yer aldığı Jeremy Scott Sonbahar / Kış 2015 defilesinde kıyafetler de çocukların elinden çıkmış gibiydi.

ETİKETLER: DAVİD BECKHAM , THAKOON , VİCTORİA BECKHAM , JEREMY SCOTT , RAG & BONE , PRABAL GURUNG , RODARTE , PROENZA SCHOULER , DEREK LAM , MOSCHİNO , NEW YORK MODA HAFTASI , MARC BY MARC JACOBS , HARPER SEVEN BECKHAM