12 Ağustos 2013

İlham perisi Bozcaada

YAZI: ZEYNEP ÜNER

Ayağımın tozuyla yazıyorum. Az önce Bozcaada’dan döndük. Moda ve camiasının 80 jenerasyonu üyelerinden bir grup bayramı orada geçirdik. Tasarımcı Zeynep Tosun, stil danışmanları Deniz Marşan & Başak Fransez, editör Zeynep Erekli ve ben. 

Bu ada, 90’ların başından beri moda dünyasına ilham perisi oldu. Bizden önceki jenerasyon çoktan keşfetmişti Polente Feneri’ni, oradaki rüzgar santrallerini, Akvaryum koyunu. Serkan Şedele, Şenol Altun, Sedef Delen yanlış hatırlamıyorsam Hasan Hüseyin yıllarıca nefis çekimler yaptı burada. O zamanlar makyaj ve moda editörlüğü yapan Burak Ertaş ve fotoğraf ajansı PPR’ın ortaklarından Metin Kıcır ve moda dünyasından pek çok isim burada yıllar önce kendilerine ev aldı. 

 

Şimdi, biz 80 jenerasyonu olarak bu adanın etkisindeyiz. Rum köyü, Toscana’yı aratmayan yolları, bağları, bağ evleri, Polente Feneri ve etrafındaki kum tepeleri; mekanı-zamanı, maddi olan her şeyi unutturan rüzgar gülleri (santralleri), onların olduğu tepeden gün batımını izlemek benim de aklımı başımdan aldı. 3 günü arkadaşlarımın fotoğraflarını çekerek geçirdim. 

Ama madem ada büyüsündeyim önce birkaç tur rehberi tüyosu vereyim. 

 

En tatlı mekan: Rum mahallesindeki Bakkal. İtalyan mutfağı. Risottoları, makarnaları ve şarapları lezzetli. Ambiyansı müthiş. Sanki çalışan herkes çiçek çocuk. Kapısında da “Bazen açıktır” yazıyor. 

En iyi kahvaltı: Hala, Rengigül Konuk Evi. O da Rum mahallesinde

En iyi balık: Martı ya da Cabalı. Yine adanın sağına gidiniz…

En iyi meze: Lodos ve Sandal’ınkiler!

Mutlaka uğramalı: Corvus, Amadeus, Çamlıbağ winery’leri

En iyi tecrübe: Rüzgar güllerinin (ya da rüzgar santrallerinin diyeyim) ve Polente Feneri’nin bulunduğu Batı Burnu’nda güneşi batırmak. Bu konuda hava atan dünyaca ünlü birçok yerden iyi. Tekrar ediyorum. Titriniz, içinde bulunduğunuz zaman, mekan hepsi aklınızdan uçacak ve çok tuhaf bir yalnızlık yaşayacaksınız. 

Bu ortam beni fotoğrafçıya dönüştürdü. Bir siyah beyaz seri yaptım. Modelliğimi ise arkadaşlarım yaptı.

Deniz Marşan rüzgar güllerinin altındaki kayıp. 

Zeynep Tosun, Batı Burnu rüzgarındaki cadı.

Başak Dizer Fransez Mitos Plajı’ndaki naïf.

 

Zeynep Erekli Mitos plajındaki heykel.

 

İlgili Başlıklar