10 Haziran 2015

Gücü Cesaretinde

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Ne yazık ki insanlık kadının gücüne, kadının kadın olabilmeye karşı verdiği savaş sırasında tanık oldu. Ve bugün hala dünyanın gelişmekte olan bölgelerinde sadece özgürce kadın olabilmek cesaret ve güç gerektiriyor. Kadının eğitim hakkı önemsenmeyip, ona yapması öngörülen başka görevler tanımlanıyor. Gucci ile UNICEF’in gerçekleştirdiği, özellikle kız çocukları ve kadınların hedef alındığı işbirliği bugün 10. yılını kutlarken, başrolde işbirliğinden yararlanmış olan 7.4 milyon çocuk var. Bu rakamın yarıdan fazlası kız çocukları. Yapılan 20 milyon Amerikan dolarını geçen yardım Gucci, marka tarihindeki en büyük insansever işbirliği olma özelliğini de taşıyor.
 
 
 
Brooklyn’li video sanatçısı Christina Voros’un, işbirliğinin 10. yılını kutlamak için hazırladığı ve geçtiğimiz hafta New York’da yapılan galada gösterimi yapılan video çalışma ‘Growing Tall’ yardım ile değişen hayatları, 10 yıl gibi bir sürede çok şeyin değişebileceği başlıklarını işliyor. Az gelişmiş ülkelerde kadının da erkek gibi okula gitmesi gerektiğini, gelişmekte olan toplumlardaki kesin yargılara rağmen gerçekleşen büyük değişime tanıklık ettiriyor.
 
 
UNICEF Genel Direktörü Anthony Lake işbirliğine dair yaptığı açıklamada şöyle diyor: Bütün çocuklar hayatta eşit haklara sahip olmalıdır, bu eğitime erişimde eşit fırsatlara sahip olmakla başlıyor. Uzun ve başarılı ortaklığımızda, Gucci bu şansı çok fazla çocuğa sağladı, yoksa o çocuklar dışarıda kalacaklardı. Ve bunu yaparak onlara kendileri ve geleceklerine dair daha iyi bir dünyanın inşası için gereken araçları erişilebilir kıldı’.
 
 
2013’de başlatılan, Madonna, Julia Roberts, Beyonce, Meryl Streep, François- Henri Pinault, Salma Hayek gibi isimlerin bir parçası olduğu CHIME FOR CHANGE kampanyası ile Gucci, UNICEF’e verdiği desteğe devam ediyor olacak. Kadın doğuştan zaten sahip olduğu ama maalesef bazı bölge ve durumlarda elinden aliñan hakları için korkmadan savaştığından, ona yapılan haksızlıklara rağmen tekrardan kazandığından, işte bu sebepten, ve her seferinde tekrardan savaşabildiğinden, gücü cesaretinden geliyor.
 
 
2014’de Nobel Barış Ödülüne layık görülen, şu sıralar dünyadaki kız çocukların eğitim hakları için çalışan, Pakistanlı kızların okula gitmesi için sürdürdüğü mücadele nedeniyle Taliban'ın ölüm listesinde yer alan, 2012 tarihinde okuldan eve dönerken Taliban'ın düzenlediği silahlı saldırıda başı ve boynundan vurulan Malala Yousafzai şöyle diyordu: Ben başından vurulan kız olarak değil, ayağa kalkan kız olarak hatırlanmak istiyorum.
 

ETİKETLER: UNICEF , GUCCİ , MADONNA , SALMA HAYEK , JULİA ROBERTS , BEYONCE , MERYL STREEP , HENRİ PİNAULT , CHIME FOR CHANGE