10 Nisan 2015

Ateşten Gömlek

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

"Bugünün" modayı şekillendirdiğini biliyoruz. Dünya tarihine ve paralel olarak moda tarihine baktığımızda, yaşanan olayların dönemin kıyafetleri üzerinde yansımalar bulduğu gerçeği hemen gözümüzü alıyor. Örneğin savaş dönemi tercih edilen giysiler genelde ortak özellikler taşıyorlar, özellikle de rahat ve pratik olmalarıyla. Valentina Kova "ben hayata karşı savaşı olan insanlar için tasarlıyorum" dediğinde, onu tanıyanların gözleri önüne, giyenin hemen üzerinde kayan jumpsuit’i geliyor. Valentina savaşırken rahat olunması gerektiği tezini destekliyenlerden. Uzun elbiselerin karşılığı, vücudu sarıp hızlı hareketi kolaylaştıran kıyafetler Valentina’nın koleksiyonunda var. 

 

Lady Gaga'nın Valentina Kova tasarımlı ipek Gisele Jumpsuit'i

 

New York’da yaşayan Rus tasarımcı Valentina Kova Parsons’da eğitmenlik yaptı. Master derecesini Paris’de  tamamladıktan sonra Gotham şehrine geri döndü. Lüks materyel ve konstrüktif biçimi tasarımlarına uyguladı. Militer detayları katiyen unutmadı. Maskülen tavrı feminen silüetle birleştiren Valentina bir yandan da mücevher tasarımı yaptı. 

 

John Galliano Valentina Kova tasarımı kolyeyi taşıyor

 

Seni diğerlerinden farklı kılan ne diye sorduğumda: ‘Benim trendlerle pek işim yok, tasarlamak  istediğimin peşinden gidiyorum’ diyor. Eğer savaşlar cesaret ile kazanılıyorsa, zafer Valentina Kova’nın.

 

Valentina Kova

 

Valentina'nın adını bu yıl fazlaca duyacağız. Onun tasarımlarının özüne rahatlığı koyuyor olması insanları en savunmasız oldukları yerden yakalıyor. Keza ünlülerin de Kova'yı seçmelerindeki en büyük nedenlerden biri konfor. Canlı renklerin kullanımı, postmodern kesimler ve de lüks anlayışının birleşimi ise Valentina'nın miğfer, kılıç ve kalkanı oluyor. Bu sene Valentina'nın savaşına siz de tanık olacaksınız.

 

İyi olan kazansın!

 

 

 

ETİKETLER: LADY GAGA , TASARIMCI , VALENTİNA KOVA