11 Ocak 2015

72. Golden Globes En İyi Film Adayları

YAZI: BUĞU MELİS ÇAĞLAYAN

Geçtiğimiz iki yılda olduğu gibi yine endüstrinin en komik kadınları Tina Fey ve Amy Poehler'in ev sahipliğinde gerçekleşecek görkemli törenin kırmızı halı stilleri için sabırsızlansak da, şimdi filmlere göz atma vakti. Bu gecenin şerefine, kaçıranlar ve henüz izleyemeyenler için Drama ve Komedi & Müzikal dallarında en iyi film adaylarını mercek altına aldık.

 

En İyi Film - Drama Adayları

 

Boyhood

 

Before Sunset üçlemesiyle gönlümüzü fetheden Richard Linklater'ın yönettiği Boyhood, 6 yaşından 18 yaşına uzanan büyüme dönemine odaklanıyor. Ellar Coltrane, Patricia Arquette ve Ethan Hawke'ın başrolleri paylaştığı yapım, tam 12 yıl süren çekim süreciyle sinema tarihine adını şimdiden yazıdırdı bile.

 

Foxcatcher

 

Bir Bennett Miller filmi olan Foxcather, Steve Carrell, Channing Tatum ve Mark Ruffalo'nun etkileyici performanslarıyla yıldızlaştığı gerçek bir hikayeyi anlatıyor. Efsanevi güreşçiler Schultz kardeşlerin 1988 Olimpiyatları öncesi yaşadıklarını konu alan film, Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarıştı.

 

 

Selma

 

Ava DuVernay'ın yönettiği Selma, Martin Luther King’in Amerikalı siyahilerin eşit haklara sahip olmak adına 1965 yılında Selma kentinden eyalet başkenti Montgomery’ye başlattığı özgürlük yürüyüşünü konu alıyor. Bu tarihi dramanın başrollerinde, David Oyelowo, Oprah Winfrey ve Tom Wilkinson var.

 

The Imitation Game

 

İngiliz matematikçi ve bilgisayar bilimcisi Alan Turing'in hayat hikayesini konu alan The Imitation Game, Norveçli yönetmen Morten Tyldum'un kariyerine basamak atlattı desek yeridir. Benedict Cumberbatch'in Turing'in karanlık dehasını yoğun bir deneyimle yansıttığı film, Eylül ayında People's Choice Awards'da en iyi film ödülüne layık görüldü.

 

 

The Theory of Everything

 

Henüz 21 yaşında motor nöron hastalığı teşhisi konan ünlü astrofizikçi Stephen Hawking'in üniversite yıllarından orta yaşlarına uzanan yaşam hikayesi The Theory of Everything'in odak noktası. James Marsh'ın yönetmen koltuğunda oturduğu film,  Hawking'in öyküsünü, eski eşi Jane Wilde Hawking'in anı kitabından uyarlanmış.

 

 

En İyi Film - Komedi & Müzikal Adayları

 

 

Into the Woods

 

Aynı adı taşıyan Broadway klasiğini beyazperdeye taşıyan Into the Woods, masallardan bir türlü kopamayanlar için oldukça keyifli bir film. Meryl Streep'in cadı rolüyle alkış alan bir performans sergilediği Disney yapımının yönetmen koltuğunda Rob Marshall oturuyor. Oyuncu kadrosundaki isimler arasında Emily Blunt ve Anna Kendrick de var.

 

 

St. Vincent

 

Kumarbaz ve alkolik bir savaş gazisi olan Vincent MacKenna'nın bekar bir anne olan komşususun 12 yaşındaki oğluna bakıcıklık yapmasını konu alan St. Vincent'ın yönetmeni, ilk uzun metrajlı filmini çeken Theodore Melfi. MacKenna rolü için, ikonlaşmış aktör Bill Murray'den daha iyi bir seçim muhtemelen olamazdı.

 

 

Birdman

 

Alejandro González Iñárritu'nın son filmi Birdman; Michael Keaton, Emma Stone, Edward Norton, Zach Galifianakis ve Naomi Watts'ın başrolü paylaştığı gerçek bir yıldızlar geçidi. Birdman isimli bir süperkahramanı canlandırarak üne kavuşmuş ve aynı hızda unutulmuş aktör Riggan Thomson, bu kara komedinin baş kahramanı.

 

 

The Grand Budapest Hotel

 

Wes Anderson imzası taşıyan The Grand Budapest Hotel, haksız yere cinayetle suçlanan concierge görevlisi Monsieur Gustave H.'in genç çalışanı Zero ile kendini aklama serüvenini masalsı bir dille anlatıyor. Yönetmenin imzası haline gelmiş sinematografik stilini keskin bir biçimde yansıtan komedinin başrolünde Ralph Fiennes var.

 

 

Pride

 

Cannes Film Festivali'nde Queer Palm ödülünü kazanan Pride, gay ve lezbiyen aktivistlerin grevdeki madencilerle yollarının kesişmesini konu alan bir Matthew Warchus filmi. Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, 1984 yılında İngiltere'de gerçekleşen bu beklenmedik işbirliğini eğlenceli bir anlatımla beyazperdeye yansıtıyor.

 

ETİKETLER: ALTIN KÜRE , EMMA STONE , MERYL STREEP , TİNA FEY , OPRAH WİNFREY , 72. ALTIN KÜRE , STEPHEN HAWKİNG , MARTİN LUTHER KİNG