07 Mart 2014

Yeni şeyler bilmek lazım

YAZI: AYŞİM ÖZGÜR

Reçel nasıl yapılır? İmece nedir? Ağaçlar ne zaman budanmalıdır? Hayat bilgisi dersinin geçmişi oldukça eskilere dayalı. Avrupa’da 1800’lerin başında, bizde ise 1893’te eğitim programlarına girmiş. Malumat-ı dihkan’dan eşya dersine kadar pek çok isim değişikliğinden geçtikten sonra da 1920’lerde hayat bilgisi adını almış. Reçelin nasıl yapıldığı, sahiden ilkokulda öğrenmemiz gereken bir hayat bilgisi miydi, orası tartışılır. Şimdi ise karşımızda adını bu dersten alan, ama “yeni şeyler bilmek lazım” diyerek yetişkinlere eğitim veren bir okul var: Cem Akaş, Azmi Karaveli, Esra Aliçavuşoğlu, Esra Özdoğan ve Zeynep Ögel tarafından Asmalımescit’te açılan Hayat Bilgisi.
Okul kurulurken, günümüz insanının zihinsel donanım ihtiyaçlarına daha doyurucu cevaplar vermek için yola çıkılmış. Kuruculardan Cem Akaş, New York’taki The New School’un 1930’lardaki halini kendilerine örnek aldıklarını söylüyor. Amaçları, üniversite düzeyinde ama üniversite dışında eğitim almak isteyen insanlara ulaşmak, ve nihayetinde bir tür yurttaş ya da hayat üniversitesi haline gelebilmek. Akaş’a, klasik anlamdaki eğitimin önemine inanıp inanmadığını sorduğumda cevabı “hem evet, hem de hayır” oluyor ve özellikle Türkiye’de üniversite öncesinde alınan mesleki eğitimlerin yetersizliğinden bahsediyor. Bu yüzden eğitimi ya da mesleği ne olursa olsun “yeni hayatlarına ilişkin geçerli bilgi almak isteyen” insanlara ulaşmak istiyorlar. Yani Hayat Bilgisi’ndeki derslere katılmak için herhangi bir şart yok. Kubilay Tunçer’in sihirbazlık derslerine katılmak için önce şapkadan tavşan çıkarabilmeniz gerekmiyor mesela!
Hayat Bilgisi’nde yelpazesi hızla genişleyecek olan konular dışında, kişiselleştirilmiş danışmanlık hizmetleri de var. Diyelim ki roman yazıyorsunuz, ama yazamıyorsunuz. Yazınsal tarzınıza uygun roman terapisti, sizi dinlemeye, roman yazım süreci boyunca da sadık okurunuz ve eleştirmeniniz olmaya hazır (şimdiden en çok başvurunun yapıldığını danışmanlık hizmeti bu olmuş). Ya da yeni bir kütüphane kurmak istiyorsunuz, konunun uzmanları, Türkiye’de ve yurtdışında yayımlanmış kitaplar arasından kütüphanenizi kuruyor. Okuma listesi, sinematek, diskotek ve gezi danışmanlıkları da diğer hizmetlerden.


hayatbilgisi.co


Hayat Bilgisi’nde alınabilecek dersler ve eğitmenleri
Okulda aynı anda eğitim verilebilen iki salon var, sınıflar iki saat sürecek şekilde planlanmış. Kayıtlarda öğrencilere, öğretmenlere, öğretim görevlilerine ve emeklilere yüzde 15 indirim uygulanıyor, bir derse katılmış olanlar aynı yıl içinde sonraki derslere yüzde 20 indirimle kaydolabiliyor.

Nisan-Haziran dönemi kayıtları başladı.


Fotoğraf: Mine Kasapoğlu

İlgili Başlıklar