17 Şubat 2015

Yeni Başlangıçlar için Aplikasyonlar

YAZI: BEDİZ YILDIRIM

Farklı alanlardaki ressam, fotoğrafçı, sinemacı ve görsel sanatçılar bir araya geldi ve tamamen iPhone, iPad ve Mac ile sayısız uygulamayı kullanarak yaratıcı ve farklı güzel sanatlar koleksiyonu yarattılar. Bu eserler apple.com'da ve dünya çapındaki 450 Apple mağazasının tamamında sergileniyor ve bu alanları adeta birer sanat galerisine dönüştürüyor. 
 
 
 
Her fırça darbesi, her piksel ve her film kadrajı dünyanın dört bir yanındaki Apple kullanıcıları tarafından hayata geçirildi. Bu kullanım biçimleri, insanların da yeni başlangıçlar yaparken bu teknolojiyi ve aplikasyonları daha yaratıcı biçimde kullanmaları adına teşvik edici. Sanatçıların eserlerinden bazılarını aşağıda inceleyebilirsiniz.
 
 
Craig & Karl (ABD & İNGİLTERE)
iPad Air 2 & Waterlogue
 
 
Farklı kıtalarda yaşamak sanatçı ikili Craig & Karl’ı her gün beraber çalışmaktan alıkoyamadı. Bu eseri yaratmak için FaceTime ve iMessage üzerinden fikir ve eskizlerini paylaştılar. İnternet üzerinden sanat eserlerini birbirlerine gönderirken her iki sanatçı da bunu iPad Air 2 üzerinden iDraw ve Waterlogue’u kullanarak yaptılar. 
 
 
Roz Hall (İNGİLTERE)
iPad Air 2 & Procreate
 
 
İngiliz ressam Roz Hall sanat okulundan mezun olduktan sonra öğretim üyesi, proje müdürü ve baba oldu. Artık ne resim yapacak zamanı ne de evinde stüdyo için yeterli alan vardı. On sene sonra ilhamın kendisine gelmesiyle sanat eserlerini yaratmasına imkan tanıyacak iPad ve sanat içerikli uygulamalarını keşfetti. Bu portre serilerinde Hall, üniversitesinin yakınlarında karşılaştığı ilgi çekici karakterleri resmetmek için Procreate’i kullandı.
 
 
Alistair Taylor-Young (İNGİLTERE) 
iPhone 6 & Exposure Control 
 
 
Perspektifin büyülediği Alistair Taylor-Young, günlük yaşamımızda var olan “dünyalar içindeki dünyaları” ortaya çıkarmak için fotoğrafları kullanılıyor. Kristal Mozaik (Crystal Mosaic) için Taylor-Young, düşen yağmur damlalarını yakalamak için iPhone 6’sını cam bir çerçeveye koydu. Daha sonra kameranın poz kontrolünü kullanarak her bir damlaya odaklandı. Böylece bize bir sahnenin izlenebileceği sonsuz açıları hatırlattı.
 
 
Universal Everything (İNGİLTERE)
iPhone 6 & iMovie 
 
 
 
Matt Pyke video ile her zaman yaratıcı olmanın yollarını arıyor. Bu eserinde de dijital canlandırma duygusu yaratmak için gerçek nesnelerin hareketinden yararlanıyor. Bunu yaparken Pyke iPhone 6’sını yere koyup kayıt tuşuna bastı ve sonra çerçeveye bazı eşyalar koydu, hatta bazen telefonun üzerinden atladı. Pyke son olarak ayar yapmak, rengi dengelemek ve filmi tamamlamak için iMovie uygulamasını kullanarak görüntüyü yerinde düzenledi. 
 
 
Jules Julien (FRANSA)
iMac & iDraw
 
 
 
Jules Julien; iDraw kullanarak iMac’te popüler emojinin bu yeni yorumunu yarattı. “Emojiler modern günümüzün bir çeşit hiyeroglifleri gibi.” diyor Julien. “Emojilerin de nasıl evrim geçireceğini düşünmek heyecan verici.”
 
 
 
 
 
 
 
 

ETİKETLER: APPLE STORE , STARTSOMETHİNGNEW , GÜZEL SANATLAR