26 Aralık 2014

Yaşanmışlığa Övgü

 

Banu Bora’nın acı kahve Hermès çantası ve ucunda köstekli saati olan Selim Mouzannar kolyesi, bir köşede kullanılacakları günü bekliyor. Bu parçalar, Bora’nın “Yaşlanınca giyerim” diye düşünerek sakladıklarından. Moda dünyasının sunduğu gençlik iksirinin onu efsunlamamış olduğu aşikâr. Yaşlanmanın gözünü korkutmadığı da.

Fotoğraf: Bige Yalın

“Oldum olası yaşlı insanların stillerini beğenmişimdir. Onlar bir şeyleri göstermek için değil; gerçekten sahiplendikleri için giyerler. Tarzları oturmuş olur. Gençlerse modayla yönetildikleri için birilerine benzemek veya bir şeyin parçası olmak için giyinirler” diyor. 45 yaşındaki tasarımcıda, gençlerin modaya duyduğu geçici heves yok ama müthiş bir heyecan var. 2007 yılında ilk Midnight Express mağazasını açmasıyla birlikte kapattığı showroom ve atölyesini bu kez Nişantaşı’nda hayata geçirmenin heyecanı. Elbise tasarlamanın ölene dek kendisine enerji vereceğine inanan biri için bunun ne anlama geldiğini görebiliyorum.

Fotoğraf: Bige Yalın

Bora’nın hayatı son dönemde biraz daha yoğunlaştığı için kıyafetlerinin üzerinde çok fazla düşünme lüksü olmadığını söylüyor. Üzerinde rahat bir şeyler olmasını önemsiyor. “Yaşım ilerledikçe seçici olmaya başladım. Artık bir kıyafet alırken koleksiyoner gözüyle bakıyorum” diyerek giysilerle ilişkisini anlatıyor.


Fotoğraf: Bige Yalın

1. Hermes Birkin çantamı eşim Tayfun'la Paris'te gezinirken, hiç aklımızda yokken satın aldık. O kadar hızlı karar verdim ki benim için Sex and the City anı gibi bir şeydi.
2. Yüzüklerim Tayfun'un hediyeleri. Hepsinin ayrı bir anlamı var. Yüzük kutumu Japonya'dan almıştım. 
3. Köstekli kolye Selim Mouzannar. Sponza böcek broşum, çok sevdiğim görümcem Ayşe'nin evlilik hediyesi.

 

Stil notları

Alışveriş mabetleri
Midnight Express, FEY ve Paris’teki Bon Marché.

Stil sırrı
Her zaman eksiltmek.

En kıymetli kıyafeti
Eşimin hediye ettiği her şey. Ömür boyu giyeceğim giysiler alır.

Vazgeçilmez aksesuarı
Saatim.

İlham aldığı roman kahramanı
Orhan Pamuk’un romanlarındaki karakterler.

Bir davete giderken giydikleri
Düşünmeden giyinebilmek için kapsül bir davet gardırobu oluşturdum. Burada kıyafetlerimi eşleştireceğim ayakkabı ve çantalar bile hazır.

Stil kodu
Rahat, sade, maskülen ve biraz seksi.

Fotoğraf: Bige Yalın

1. Tablo Abton Hennig'e ait ve koleksiyonumuzun en önemli parçası. Bluz, Banu Bora Mumcu koleksiyonundan.
2. Pırıltılı terlik ayakkabılar Saint Laurent
3. Saat kullanmayı çok seviyorum. Favorilerim Cartier Tank Française ve vintage Rolex.

 

Güzel bir cümle okumak, tam bir kitap kurdu olan tasarımcıya daima ilham veriyor. Keza uzun yürüyüşler de. Topladığı ilhamla, giyenin önüne geçmeyen, modern dokunuşları olduğu için “yeni romantik” diye tanımladığı kıyafetler tasarlıyor. Şimdi onun zevkli dünyasından ilham alma sırası bizde.

 

Seda Yılmaz 

ETİKETLER: DERGİDE BU AY , VOGUE TÜRKİYE ARALIK , BANU BORA , TASARIM , METROPOL , STİL , SEDA YILMAZ