05 Şubat 2015

Vogue Fonunun Sahibi Onlardan Biri

YAZI: ZEYNEP YAPAR

Londra merkezli çalışan, uluslararası bir markaya dönüşmek için güçlü birer aday olan tasarımcı ve markaların değerlendirildiği elemelerin sonuçlarına, kısa hatırlatmalarla göz atalım:

2015 bahar koleksiyonuyla podyuma David Bowie ya da Bryan Ferry gibi giyinip dansa giden bir genç kadın yollayan Yeni Zellandalı tasarımcı Emilia Wickstead

 

Markasını 2009 yılında Londra’da kuran, üç boyutlu grafik motifleri ve yenilikçi kumaş kullanımıyla bilinen İskoç tasarımcı Holly Fulton

 

Gerçeğe yakınlığıyla göz aldatan tromplöy desenleri parlak renk paletiyle birlikte kullanarak tabloya dönüşen koleksiyonlarıyla ünlenen Yunan asıllı tasarımcı Mary Katrantzou

 

Metalik brokarlardan makrömeye, tüvitten dantele farklı dokuları yanyana getirerek tasarımlarına kolaj tekniğiyle yaklaşan, Björk ve Tori Amos için tasarladığı sahne kostümleriyle öne çıkan Hollandalı tasarımcı Michael van der Ham.

 

Gary Hume, Polly Morgan, Francesco Simeti gibi sanat dünyasından isimlerle yaptıkları işbirlikleriyle hazır giyim koleksiyonlarında moda ve sanatın kesiştiren, Maia Norman’ın kurduğu ve 2010 yılından bu yana kreatif direktörlüğünü Amy Powney’nin yaptığı Mother of Pearl.

 

Mimari estetik anlayışını yapısal giysilere dönüştüren sartorial yaklaşımıyla bilinen; soyut sanat, etnik yapılar ve antikçağ kültürlerine ait kostümlerden etkilendiğini söyleyen Osman Yousefzada’nın 2007 yılında kurduğu markası Osman.

 

Ayakkabı ve çantalarını nükteli slogan ve mesajlarla konuşturan; kelebekler kondurduğu, öpücüklerle donattığı şeker renklerinde tasarımlarıyla konuşulan, Nicholas Kirkwood’un eski asistanı, ilk koleksiyonunu 2013 baharında lanse eden tasarımcı Sophia Webster.

Vogue İngiltere’nin genel yayın yönetmeni ve fon komitesinin başkanı Alexandra Shulman, “Kendilerine özel birer niş yaratmış, böylesine farklı tasarımcıları bir araya getiren bu final listesi bize çok heyecan verdi.”, diyor. “Rekabetin böylesine zorlu olduğu bir arenada eriştikleri bu seviyeden ötürü tüm tasarımcıları tebrik ediyorum.”        

Kazanan aday, markayı geliştirmek adına kullanılacak 200 bin pound para ödülü yanında, bir yıl boyunca moda endüstrisi danışmanlık ve destek servisi alacak. Emilia Wickstead, Holly Fulton, Mary Katrantzou, Michael van der Ham, Mother of Pearl, Osman ve Sophia Webster’ın yer aldığı final listesinin kazananı 25 Mart 2015 tarihinde açıklanacak.

ETİKETLER: VOGUE İNGİLTERE , HOLLY FULTON , MARY KATRANTZOU , OSMAN YOUSEFZADA , SOPHİA WEBSTER , MİCHAEL VAN DER HAM , BRİTİSH FASHİON COUNCİL , EMİLİA WİCKSTEAD , MOTHER OF PEARL