28 Mart 2014

Vanilyalı sütlü Earl Grey çayı

YAZI: ECE EREL

Ben hava durumuna karşı çok duyarlıyım. Güneşli bir hava yüzüme kocaman bir gülümse kondurabilirken, kapalı bir hava da canımın sıkılması için yeterli bir sebep olabiliyor. E tabi hava durumuna olan bu özel alakamın da içecek tercihlerimi etkilemesi kaçınılmaz oluyor bu durumda. Kışın sıcacık bir çay içimi ısıtırken, yazın buzlu çayla enerji toplayabiliyorum. Böyle olunca geçiş mevsimlerindeki o değişken hava durumları için bir alternatif üretmem gerekiyor haliyle. Malum mesela şu anda Nisan’a üç kalmış ama ben yağmur yağarken denize yanımda bu yazıyı yazıyorum.

 

Böyle durumlar içinse hazırlaması çok kolay bir çay var ki o da London Fog! Adını İngiltere’nin o büyüleyici şehrinden alsa da bu çay Kanada’ya ait aslında. Kısaca anlatmam gerekirse ne olduğunu da, vanilyalı sütlü Earl Grey çayı derim.

Yapmak içinse önden ihtiyacımız olanlar şey vanilya şurubu, onu yapmak için de şunlara ihtiyacımız var;

 

      1 çubuk vanilya (dikey olarak kesilmiş)

      1 kap su

      1 kap şeker

 

 

 

 

Bunları bir kapta karıştırıp ocağa koyunuz, kaynamaya başladığında altını kısıp 20 dakika kadar bekleyiniz. Daha sonra soğumaya bırakınız.

 

Daha sonra ayrıca 1.5 yemek kaşığı yaprak Earl Grey çayını 5 dakika 1 bardak kaynar suda demleyiniz. Bu arada bir küçük kapta yarım bardak sütü ısıtın ve köpürtünüz.

 

Bir fincanın yarısına hazırladığınız çaydan, 2 yemek kaşığı vanilya şurubundan ekleyiniz ve üzerini sütle doldurunuz.

 

 Ve çayınız hazır!

 

Alternatif olarak şahsi önerim ise çayı demlerken içine biraz lavanta eklemek, güzel olacağına eminim.

 

İlgili Başlıklar