30 Ocak 2013

Roma'ya yolunuz düşerse...

YAZI: GİAN CARLO TALERİCO

Tanıştığım, konuştuğum hemen herkes benden İtalya'da gittiğim, sevdiğim, keyif aldığım restoranların ismini istiyor. Zamanında İtalya'nın her yöresini dolaşma fırsatım olduğundan geneli için pek çok adres söyleyebilirim ama sayfalar alır diye korkuyorum. Bu sebeple bugün, eşim Beldan ile fırsat buldukça ziyaret ettiğimiz Roma'da gitmeden dönmediğimiz adresleri yazdım. Yolunuz düşerse sizlerin de bizim kadar keyif alacağını umarak sıralamaya başlıyorum.

* Mario dei Fiori 37: Milanoluyum, dolayısıyla Milano dışında bir şehre gitmişsem otelde kalıyorum. Bu küçük oteli eşim Beldan tesadüfen buldu. Artık ne zaman Roma'ya gitsek buradaki küçük suitlerde konaklıyoruz. Öyle lobisi, kahvaltı servisi olan otellerden değil. Size odanızın anahtarını veriyorlar. Konforlu ve rahat bir otel olduğundan tercih ediyoruz. Meşhur İspanyol Merdivenleri'nin iki sokak ötesinde, yani Roma'nın kalbinde yer alıyor olması da cabası. www.romeluxurysuites.com'da bulabilirsiniz.* Hostaria da Pietro: Roma'da çok keyif aldığımız bir esnaf lokantasında var, ilk gece mutlaka orada yemek yeriz. Via Babuino üzerindeki dar sokaların birinde , via Gesu e Maria 18’de yer alan bu restoran her geçen gün daha popüler oldu ve lezzetinden hiç ödün vermiyor. Ama ana yemekten çok özellikle  'mozzarella di bufala', 'tagliolini al tartufo' (trüflü tagliolini),'carciofi alla Romana'sını (Roma usulü enginar) denemenizi tavsiye ederim.* Antica Pesa: Şık bir restoran için adresimiz genellikle Antica Pesa oluyor.* Pierluigi:  Deniz ürünleri yemek isteyenlere özellikle öneriyorum. Güneşli bir gün ise hele dışarıdaki masalar çok keyifli. Kalabalık da çok elit!!! Piazza de Ricci 144.* Il Pagliaccio: Şık bir restoran daha. İtalyan lezzetlerinin modern mutfağa ne şekilde yansıtılabileceğine burada şahit olabilirsiniz. Her gittiğimizde bizi şaşırtan, oldukça kreatif olduğu kadar leziz tabaklarla karşılaşacağımızı bilmek heyecan veriyor.ROMAYI KEŞFETMEK İÇİN GÜZEL BİR ROTA
Romayı keşfederken yolunuzu mutlaka Via dei Portoghesi’den geçirin. Herkesin severek izlediği Eat, Pray, Love filminde ana karakterin (Julia Roberts) evinin yer aldığı, tipik Roma sokaklarından biri Via dei Portoghesi! Yine bu sokakta olan küçük kiliseyi de mutlaka görün derim, Sant’Antonio dei Portoghesi. Bu sokaktan ana caddeye çıkarken tam karşınıza küçük bir fırın çıkar, Antico Fornı. Burada yapılan çeşit çeşit biscotti'leri, taze ekmek ve focaccia'ları atıştırmalık denemelisiniz.

ETİKETLER: YEMEK , VOGUE GURME , KAÇAMAK , ROMA , GİAN CARLO TALERİCO , TARİF , ŞEF , OTEL