19 Ağustos 2013

İstanbul Next 2013

YAZI: BARIŞ ÇAKMAKÇI

Türk moda tasarımının genç ve parlak isimleri Aslı Filinta, Nevra Karaca, Nazlı Bozdağ ve Ece Gözen geçtiğimiz günlerde Mercedes-Benz Fashion Week Berlin takviminde yer alan İstanbul Next projesi kapsamında 2014 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarını tanıttı. Hatırlayacaksınız, geçen yıl bu proje kapsamında Burçe Bekrek, Zeynep Erdoğan ve Günseli Türkay’ı sayfalarımıza konuk etmiştik. Bu yıl Vogue Türkiye’nin de medya destekçisi olduğu projede hem tasarımcı sayısı arttı hem de sunumlar çeşitlendi.
Nazlı Bozdağ, Nevra Karaca ve MUUSE x VOGUE Italia Talents yarışmasının birincisi Ece Gözen karma bir defileyle takvimde yer aldı. Aslı Filinta da Piri Reis’ten ilham aldığı The New World isimli koleksiyonunu bir prezentasyonla tanıttı.
Büyük bir ilgiyle takip edilen koleksiyon sunumlarının ardından Berlin’in önde gelen konsept mağazalarından VooStore’da bir de after party düzenlendi. Berlin Kültür Ataşeliği’nin desteğiyle gerçekleşen İstanbul Next kapsamında tasarımcılar çadırdaki koleksiyon sunumlarının yanı sıra, 100 kadar seçilmiş markanın yer aldığı Capsule Show Berlin Fuarı’nda da yer alma imkanı buldular. Berlin’in Türk modasının yurtdışında tanıtılması için önemli bir basamaklardan biri olması, İstanbul Next projesinin sürekliliğini de daha önemli kılıyor. Ne dersiniz, seneye 10 tasarımcıyla Berlin podyumunda yer alsak hoş olmaz mıydı?

İlgili Başlıklar