28 Ağustos 2012

İncir zamanı

YAZI: ZEYNEP MOROĞLU & ESRA MUSLU

Bugün Backyard'a geldiğimizde bir anda bahçenin ucundaki incir ağacının üzerindeki mor incirler dikkatimizi çekti.

Özellikle en tepedekiler oldukça büyümüşlerdi. Esra, Çarşamba günü pazardan incir alıp “prosciutto ve incir” ile “manchego peyniri ve incir” olarak iki ufak tabağı bu hafta için menüye eklemişti.

Ayrıca hafta boyu Auf öğlen yemeklerinde nefis keçi peynirli inciri haftanın popüler soğuk ön lezzeti haline getirdi ve pastane tarafında da incirli-kaymaklı dondurma denemeleri yanı sıra taze incirli tart yapıldı.

 

En zahmetlisi olsa da piştiği anda tattığım ham incirlerden Esra ve mutfak ekibinin yaptığı incir reçeli haftaya damgasını vurdu.

 

Ham incir reçeli

 

2,5 kg. şeker
2 adet limon

 

8,5 kg. taze incir

 

 

 

İncirleri tek sıra halinde geniş tabanlı bir tencereye dizmeye başlayın üzerine şekerin bir kısmını bolca serpin, halka halka doğradıgınız limonlardan birkaçını ekleyin. Bir sıra incir daha dizmeye devam edin ve tekrar üzerine şeker ve limon dilimlerinden ekleyin. İncirler bitene kadar bu işlemi devam ettirin.  Tencerenin kapağını kapatın ve serin ortamda gece bekletin.
Ertesi sabah önce yüksek ateşte kaynamaya başlayınca kısık ateşte reçeliniz kıvam alana dek pişirmeye devam edin. yaklaşık iki saat. Reçeliniz soğuyunca sterilize edilmiş cam kavanozlara doldurup afiyetle tüketebilirsiniz.

 

Reçelin şeker oranını elinizdeki incirin tatlılığına göre değiştirebilirsiniz biz taze yemelik incir kullandığımız için şeker oranını az tuttuk. daha ham ya da şeker oranı az bir meyveye sahipseniz damak zevkinize göre şeker oranını ayarlamanızı tavsiye ederiz :)

 

 

Zeynep Moroğlu&Esra Muslu- Backyard, Auf, Nuteras Şefleri

 

ETİKETLER: DOĞAL , YEMEK , VOGUE GURME , TARİF , ŞEF , PROSCİUTTO , İNCİR , MANCHEGO PEYNİRİ , İNCİR REÇELİ