12 Eylül 2013

Hanedan'ın Diana'sı

YAZI: BARIŞ ÇAKMAKÇI

Vefatının üzerinden 16 yıl geçti. Sevgi sorgulanmaz, ama birçok insan Leydi Diana'yı hatırladığında halen derin bir iç çeker. Yaşadığı dönemde yaptıkları, söyledikleri, gülüşü, konuşması, gezileri, çocukları, ilişkileri tüm detayıyla gözler önüne serildi. Son günlerde gündeme gelen, Oliver Hirschbiegel'in yönettiği ve Naomi Watts'ın canlandırdığı film Diana Spencer'ın, namı diğer Leydi Diana'nın bu dönemine ışık tutuyor.Carlo Mazzoni'nin hazırladığı Timeless Icon kitabı ise kendisinin bilgisi dahilinde olmayan karelerden oluşan dokümanter bir kitap. Bir bakıyorsunuz New York'ta arabaya biniyor bir bakıyorsunuz Pavorotti'yle kuliste sohbette.

Her nerede, ne şekilde olursa olsun Leydi Diana'nın tüm karelerinde duru bir zarafet var kuşkusuz. Yakın dostu ve unutulmaz kıyafetlerini hazırlayan İngiliz modacı Bruce Oldfield'a göre "Her kıyafetine mutlaka müdahil olan" Diana'nın en basit kazağından en şatafatlı gece elbisesine kadar nevi şahsına münhasır, kimi zaman risksiz de sayılabilecek bir çizgisi söz konusu.

(Getty Images Türkiye)


Fakat Leydi Diana'nın öyle bir elbisesi var ki, 1985 yılında Melbourne'da katıldığı davetin ardından herkesi şaşırtmıştı. "Bir elbise bir insanın hayatında kırılma noktası olur mu?" demeyin. Bu elbise bir kadının naif tarzından sıyrılmasının ilk işaretlerinden biri olurken, evliliğindeki çatırdamanın da zirveye çıktığının sinyallerini veriyordu aslında.


Kendisi de bir hanedanın üyesi olan - o dönemdeki namıyla - Prenses Diana, aynı yıllarda televizyonlarda yer alan Dynasty (Hanedan) dizisindeki Linda Evans'ın canlandırdığı Krystle Jennings'e benzetilmişti. İsterseniz kaderin cilvesi deyin, Krystle karakteri de kocasına tutkuyla bağlı, her şekilde onu kaptırmamak için mücadele eden bir kadını canlandırıyordu.

Elbisenin tasarımcısı Bruce Oldfield'a göre bu elbise Diana'nın tükenen sabrının da bir ürünüydü. Dönemin tarzını yansıtan ışıltılı bu elbise, özellikle piliseler konusunda Prenses Diana'yı zorlamıştı.

Ezcümle, zaman birçok şeyi unuttursa da, Leydi Diana'nın zarafetinin unutulmayacağı aşikar.
 

ETİKETLER: STİL , LEYDİ DİANA , BRUCE OLDFİELD