09 Mayıs 2015

Çağdaş Sanatın Karaköy İstilası

YAZI: BUĞU MELİS ÇAĞLAYAN

Red Bull Art Around Karaköy’ün farklı noktalarında yer alan farklı disiplinlerden çalışmalarla, her gün önünden geçilen alanlarda farklı algılar yaratmak ve gündelik rutini kırmayı hedefliyor. Herkesi şehir hayatına bıkkın değil uyanık ve heyecanlı yaklaşmaya davet eden projenin küratörlüğünü İstanbul sanat sahnesinin dikkat çekici isimleri Irmak Arkman ve Ceren Arkman üstlendi. Arkman’ların projedeki hedefi, Karaköy’ü sanatla kucaklamak ve modern hayatın değişiminin ortasındaki semti genç sanatçılarla yeniden yorumlamak.
 
Mehmet Ali Uysal'ın eseri
 
Ozan Türkkan’ın tükenmez bir enerjiyle büyüyen İstanbul ile olan bağlantısından hareketle yarattığı ve interaktiviteyi ön plana çıkaran kinetik heykeli; şehrin hassas gözlemcisi Volkan Kızıltunç’un video yerleştirmesi; Selçuk Artut’un etkileşimli enstalasyonu; heykeltıraş Mehmet Ali Uysal’ın esprili bir sanat eleştirisine dayanan yeni neon eseri; günümüzün yaşamsal sorgulamalarını insan ve hayvan üzerinden tuvale yansıtan Ali İbrahim Öcal’ın resimleri; Kadıköy’ün görsel kimliğinin yaratıcılarından Cins’in Karaköy’deki ilk büyük duvar resmi; Furkan Nuka Birgün’ün billboard’larda hayat bulacak çizimleri; sokak sanatının ender kadın isimlerinden Lakormis (Merve Morkoç) ve Ham’ın ortak çalışması olan illüstratif yerleştirme Karaköy’de yer alan eserler arasında.
 
Ozan Türkkan'ın eseri
 
Wom, Nove, Ops Cafe, Mae Zae Tasarım Mağazası, Fransız Geçidi, Murakıp Sokak, Mumhane Caddesi ve Kemankeş Caddesi’nde görsel ve işitsel enstalasyonlar, neon enstalasyonlar, videolar, resim ve illüstrasyon çalışmalarının yer aldığı etkinlik 12 Mayıs'a dek devam edecek.

ETİKETLER: KARAKOY , RED BULL ART AROUND , YAŞAM