07 Kasım 2014

100 Yıldır Üniversitedeyiz

YAZI: ZEYNEP GÜVEN ÜNLÜ

 
Bundan tam bir asır önce #ensuperkadınlar, kadını ikinci sınıf gören zihniyet karşısında pes etmeden topuk seslerimizi akademiye taşıyanlar değil de kim?
 
Kadınların bir asırlık üniversite serüveninde Nuriye Ulviye'nin (1893-1964) rolü büyük. Kişisel servetini kullanarak kurduğu Kadınlar Dünyası adlı feminist derginin, 1913'de başladığı lobi çalışmaları bir yıl sonra meyvesini verdi. 12 Eylül 1914'te kadın üniversitesi açıldı.
 
 
                                                                                                Nuriye Ulviye, 1893
                                                                                               
“Beş kişiydik, dördü kız. Bazen geç kalırdım. Felsefe hocamız Ahmed Naim, “Nerdesin, haydi derse başlayalım” derdi. Başlaması için sınıfta illa erkek olacaktı, kızlara ders anlatmak ağırına giderdi.” Felsefeci Macit Gökberk, 1920’lerdeki üniversite yıllarını böyle anlatıyor anılarında. Kızlara ders anlatmayı kendine yediremeyen hocası Ahmed Naim, o dönem “Kız ve erkek öğrencilerin diz dize okumaları İslam dinine aykırıdır” diyerek üniversitede karma eğitime karşı çıkan akademisyenlerden. Kadını ikinci sınıf gören bu zihniyete teslim olmayanlar da var neyse ki. Onların sayesinde, bu yıl Türkiye’de kadınların üniversitedeki varlığının 100. yılını kutluyoruz.
 
 

 

ETİKETLER: NURİYE ULVİYE , KADINLAR , EĞİTİM , ÜNİVERSİTEDE 100. YIL