13 Nisan 2020

Yeşil Büyü: Matcha Çayının 5 Faydası

YAZI: EKİN KURBETÇİ

rosie-huntington-whiteley-matcha-tea-beauty-health

Fotoğraf: @rosiehw

Yeşil çay ailesinin kendine has üyesi 'Matcha' son dönemin gözdelerinden. Matcha, bilindik yeşil çay ile aynı bitkiden, Camellia sinensis'ten elde ediliyor. Hasattan 20-30 gün önce örtülen bitkinin direkt güneş ışığı alması engelleniyor ve bu prosedür matcha'nın eşsiz formülünün oluşmasını sağlıyor. Daha sonra toplanan çay yaprakları damarlardan arındırılarak öğütülüyor ve zengin yeşil renge sahip matcha tozu ortaya çıkıyor. Daha güçlü, daha etkili ve daha konsantre bir formüle sahip bu çayın vücut ve zihin sağlığına birçok faydası var. Matcha çayına şans vermeniz için öne çıkan nedenleri sıraladık.

1- Güçlü bir Antioksidan

Matcha çayı, yapılan araştırmalara göre diğer bildiğiniz yeşil çaylardan tam üç kat daha güçlü bir detoks etkisine sahip. En bilinen antioksidanlar, katehin ve polifenolden yüksek dozda bulunduran bu çay hücre tamirinden doku yenilenmesine birçok yönden vücuda fayda sağlıyor.

2- Metabolizmayı Hızlandırıyor

Neredeyse kalorisiz olan matcha çayı kilo kontrolünde yardımcılarınızdan. Yapılan araştırmalara göre düzenli olarak matcha çayı tüketmek, hücrelerde termogenezi artırarak daha hızlı kalori yakılmasını sağlıyor.

3- Stresi Azaltıyor

Matcha çayı için 'bardakta meditasyon' betimlemesi oldukça uygun. En çok 'övülen' aminoasitlerden L-theanine, matcha çayında yoğun olarak bulunuyor. Peki bu aminoasitin işlevi ne? Beyindeki alfa dalgalarını artıran L-theanine, uykunuz gelmeden rahatlamanıza ve zihninizi dinlendirmenize yardımcı oluyor, hafızayı güçlendiriyor, modunuzu yükseltiyor.

4- Odaklanmayı Sağlıyor

Bu çay için dengeli bir odaklanma sağlıyor diyebiliriz. Diğer alternatiflerine göre 4 kat daha fazla kafein içeren Matcha, enerji ve uyarılma dozunuzu yükseltiyor. Kendisi bir fincan kahve kadar etkili. Ancak içeriğindeki aminoasitler matcha çayının uyarıcı etkisini optimum seviyeye çekiyor ve üretkenliği artırıyor.

5- Risk Faktörlerini Eliyor

Matcha, katehin'in bir formu olan EGCG bakımından da oldukça zengin. EGCG'nin ise birçok faydası var. LDL kolestrol seviyesini düşüren, kan şekerini dengelemeye yardımcı olup damarlardaki yağlanmanın önüne geçen bu içerik kalp krizi riskini azaltıyor. Ayrıca vücuttan toksinlerin atılması kolaylaştıran EGCG, karaciğere de destek oluyor.

 

ETİKETLER: MATCHA ÇAYI , ANTİOKSİDAN , SAĞLIKLI BESLENME