11 Temmuz 2015

Zamana Karşı Giorgio Armani

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Doktor olma hayali kuran genç bir delikanlının, çıktığı yolda nasıl moda otoritesine dönüştüğünü merak etmemek elde değil. Görünürde sihirli bir değnekten, bir gecede hayat değiştiren şans yıldızından eser yok. Armani'nin geldiği bu noktayı sadece istikrar ve azim açıklıyor. 

 15-07/10/screen-shot-2015-07-10-at-223523-1436557117.png

Fotoğraf: Giorgio Armani

Giorgio Armani’nin en güçlü silahı istikrarlı azmi. Zarafet ise Giorgio Armani’nin vazgeçilmezi. Takım elbiselerindeki mükemmeliyetçi kalıp ve çizgi, tasarımcının meslek aşkına olduğu kadar yaşam tarzına da yansıyor. 1974 yılında ilk erkek koleksiyonunu sunan Armani, o zamandan bugüne köklerine sadık kalarak klasik duruşundan ödün vermiyor.

 

15-07/10/armani-cerruti-1967-2.png

 Giorgio Armani Nino Cerruti için çizim yaparken

1934 yılında, İtalya’nın Piacenza ilinde doğan Giorgio, mütevazı Armani ailesinin üçüncü çocuğu. Hiçbir zaman ablasının bebeklerini giydirme merakı olmasa da, varlığının bir parçası haline gelen estetik algısıyla çocukluğunda dünyayı değiştirmenin büyüsüne kapılır. Dünyayı değiştirmenin en rasyonel ve bilimsel biçimi, hayat kurtarmanın gücüne inanan Giorgio, tıp fakültesine girdikten sonra içindeki üretim tutkusunun tıp kadar bilimsel olmadığının farkına varınca, öğrenimini yarıda bırakıp çareyi vitrin tasarımında bulur.

 

15-07/10/atribute-beginnings1-1436557411.jpg

Fotoğraf: Giorgio Armani

Milano, Giorgio Armani için bir şehirden de öte, kendi adını dünyaya duyurduğu ilk merkezdir. Milano’nun meşhur La Rinascente’sinin vitrinlerini süsleyen Giorgio, 1960 yılında Nino Cerruti’yle tanıştıktan sonra vitrin tasarımından kumaşların dünyasına giriş yaparak, tasarımcılık ehliyetini alır. 1971 yılına kadar takın elbise konusunda uzmanlaşan Giorgio, ustalığının imzasını hayat arkadaşı Sergio Galeotti ile kendi adını taşıyan Giorgio Armani markasını kurarak atar.

 

15-07/10/a-tribute-to-the-sketch.jpg Fotoğraf: Giorgio Armani

Moda imparatoru, Giorgio Armani’nin hızlı yükselişiyle girişimcilik alanındaki rüştünü ispat eder. Erkek giyimiyle başlayan moda kariyeri, çok geçmeden kadınları da etkisi altına alır. Özellikle 1980’li yıllara damgasını vuran “Power Suit” ile çalışan kadınların kalbini kazanan Armani, geleneksel erkek kalıp ve kumaşlarından yola çıkan maskülen bir silüeti kadınların gündelik hayatına sokarak modernizmin temsillerinden birini doğurur. Ve sırasıyla gelen kozmetik ürünleri, çanta koleksiyonları, dekorasyon seçenekleri ile birlikte bu yıl Armani'nin 40. yılı.

 

15-07/10/mr-armani-sofia-loren2.jpg

Giorgio Armani ve Sophia Loren 

Giorgio Armani’nin 40 yıllık öyküsünün tortusu yalnızca başarı ihtişamıyla sınırlı değil. Tasarımcı kendisine her daim saygı duruşunda bulunan, hazır olda bekleyen Richard Gere, Lauren Hutton, Leonardo DiCaprio ve Glenn Close gibi isimlerden oluşan kıymetli dostlar zirvesini de kurar. 

İyi ki doğdun Giorgio Armani!

 

Armani Prive Sonbahar/Kış 2015 Couture Defilesi

ETİKETLER: GİORGİO ARMANİ , MİLANO , LEONARDO DİCAPRİO , NİNO CERRUTİ , DOĞUM GÜNÜ