02 Ağustos 2012

Yemek sergileme sanatı

YAZI: ZEYNEP MOROĞLU & ESRA MUSLU

Geçenlerde arkadaşımız Yasemin Akduman ve sevgili fotoğraf ustaları Can Cömert ve Ilgın Akarsu ile bir çekim yaptık. Konu Auf'taki yemek sunumlarımızdı. O kadar zevkliydi ki yaptıklarımızı onlarla paylaşmak, onların gözünden görünenleri sizlerle de paylaşmak istedik. Öğle yemeklerinde Auf'ta menü aşağı yukarı günlük olarak değişiyor. Soğuk veya ısıtılarak servis edilen tüm tabaklar, yemek servisi açılmadan hemen önce uzun bar masasında sergi halinde kuruluyor. Yemeğin hem göze hem mideye hitap etmesi gerektiği düşüncesinden çıkarak bu konseptte ilerlemeye karar verdik bu restoranımızda. Öğle yemeklerinde daha hafif ve farklı salatalar ile zeytinyağlı ve fırınlanmış lezzetleri öne çıkartmaya çalışıyoruz yaz boyu.

 

 

Tatlılarda ise çeşit bol...

Genelde yemek sonrası take away olarak da almaya uygun olan farklı kekler, sütlü tatlılar ve tabii çikolata ve fırınlanmış meyve gibi lezzetler var. Sizlere bu hafta bu büfeden iki tarif vermek istedik. Auf'un bugünkü öğlen büfesinden sizin için seçtiklerimizin fotoğraflarını paylaşıyoruz. Ayrıca şu an çok tutulan yabani semizotu-yoğurt ve karadut ile yaptığımız salatanın tarifi aşağıda.

. 

 

Karadutlu Yabani Semizotu salatası

1 bağ yabani semizotu

30 gr haşhaş tohumu

1 diş sarımsak

150 gr süzme yoğurt

100 ml süt

30 gr zeytinyağı

5 gr tuz

200 gr karadut

Süzme yoğurdu süt ile biraz açıyoruz ve içine zeytinyağı, tuz, ezilmiş sarımsak ve haşhaş tohumlarını ekleyip karıştırıyoruz. Ayıklamış olduğumuz semizotlarını da ilave edip üzerine karadutları ya da mevsiminde hangi meyveyi severseniz üzerine koyup servise hazır duruma getirebilirsiniz.

 

 

 

Zeynep Moroğlu ve Esra Muslu -Backyard, Auf, Nuteras şefleri

 

ETİKETLER: YEMEK , VOGUE GURME , SEMİZOTU , SUNUM , SEMİZOTU SALATASI , TARİF , ŞEF