24 Temmuz 2015

Yazlık Festivaller

YAZI: BUĞU MELİS ÇAĞLAYAN

Herkes güneye giderken, yaz festivalleri neden şehre sıkışıp kalsın? Klasik müzik, house, caz veya indie. Bu sezon her müzik zevki için, Çeşme veya Bodrum’da yazlık bir festival var.

 

Babylon Soundgarden Festival

29 Ağustos, Babylon Aya Yorgi, Çeşme


15-07/23/babylon_soundgarden_cesme_2014-62-1437662657.jpg

Çeşme sezonuna mümkün olan en enerjik şekilde veda eden Soundgarden, bu yıl bir kez daha yazı kapatmaya hazır. Indie ve elektronik müziğin en mutlu tınılarının yankılanacağı program, güne erken başlayıp gece geç saatlere kadar dans etmek isteyenlere göre.

 

D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali

15-19 Ağustos, D-Marin Turgutreis, Bodrum 

15-07/23/fazil-say_2012-1437662737.JPG

Ülkemizin en köklü klasik müzik etkinliklerinden D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali, bu yıl 11. kez meraklılarını Ege kıyılarına çağırıyor. Rus bestecilere adanmış bir repertuara sahip açılış konserinde sahne, Türkiye'de ilk kez performans sergileyecek dünyaca ünlü şef Charles Dutiot yönetimindeki İngiliz Kraliyet Filarmoni Orkestrası ve Rus piyano virtüözü Denis Matsuev'in. Kalabalık programıyla dikkat çeken festivalin diğer konukları arasında flamenko ve cazı ustalıkla harmanlayan İspanyol müzisyen Buika, ilk konserini 8 yaşında New York Filarmoni Orkestrası eşliğinde veren keman virtüözü Sarah Chang, Karşıyaka Oda Orkestrası ve Fazıl Say da var.

 

Chill-Out Festival Bodrum

1-2 Ağustos, Xuma Beach, Bodrum


15-07/23/chill-out-54-1437662769.jpg

İstanbul'da 10. yılını kutlayan Chill-Out Festival, bu sezon ilk kez Bodrum'a ayak basıyor. Funk, soul, ambient ve etnik tınıları rafine bir yaklaşımla harmanlayan festivalin canlı sahnesi, Stavroz, Kraak & Smaak ve Baba Zula'nın etki alanında. Programın DJ konukları arasında José Padilla ve Matias Aguayo var. Chill-Out Festival’ın son yıllarda özellikle sahne ve alan süslemelerinde çıtayı fazlaca yükseltmesinin, ilk Bodrum ziyaretinden beklentileri artırdığını belirtmek gerek.

 

Chill-Out Festival Çeşme

15 Ağustos, Madeo Beach, Çeşme


15-07/23/chill-out-60-1437662821.jpg

Chill-Out Festival'ın artık gelenekselleşen Alaçatı zirvesine bu yıl Kum Beach’in yerine açılan Madeo ev sahipliği yapıyor. Festivalin alışılmış müzik tarzına kıyasla tempoyu yükselten programında, French indie türünün yaratıcılarından biri olarak kabul edilen Agoria, türler arası bir yaklaşımla dans garantisi veren Benoit & Sergio, ele avuca sığmayan performanslarıyla dünyayı dolaşan Parisli topluluk dOP ve Amerikalı caz perküsyonisti Bob Moses öne çıkıyor. 

 

Sense Festival

1- 22 Ağustos, Fly-Inn Beach, Çeşme 

Bu yıl ilk kez gerçekleşecek müzik ve sanat etkinliği Sense Festival, Ağustos ayı boyunca iki ayrı tarihte, Taste ve Touch olmak üzere iki temayla tekrarlanan alışılmışın dışında bir festival kurgusuna sahip. Elektronik müzik ağırlıklı programın öne çıkan isimleri arasında bu sıralar altın çağını yaşayan Hollandalı DJ ve prodüktör Eelke Kleijn, Red Bull Music Academy'nin Güney Afrikalı mezunu Culoe De Song ve global kulüp sahnesinin eskimeyen efsanelerinden Gui Boratto var. Multimedya ve sokak sanatı gibi yenilikçi disiplinlerden genç sanatçıların da festival kapsamında performans sergileyeceğini ekleyelim.

 

ETİKETLER: FESTİVAL , MÜZİK , BODRUM , ÇEŞME