13 Temmuz 2015

Müziğe Kulak Ver

YAZI: BUĞU MELİS ÇAĞLAYAN

Jay Z'nin çokça konuşulan bir gövde gösterisiyle tanıttığı Tidal, oyunun kurallarını değiştirmeye yeltenen Apple Music ve dahası... Bir zamanlar müzik dinlemek için tek yapmamız gereken Walkman veya Discman'in play tuşuna basmaktı. Şimdi müziğe ulaşmak her zamankinden kolay, dinleme alternatifleriyse sınırsız. Yılın en popüler dört streaming servisi, mercek altında.

15-07/13/tidal_launch_event-1436790753.jpgÇok ses getiren Tidal lansman gecesinden bir kare.

Spotify

2008 yılında kurulan İsveç menşeli Spotify, 2015 itibarıyla en fazla aktif kullanıcıya sahip streaming servisi olma özelliği taşıyor. Blogosferde söylenildiği gibi tam da bu yüzden, Apple Music'in en büyük rakibi. Kataloğunda yaklaşık 30 milyon parça bulunduran Spotify'ın yakın zamanda ücretsiz üyelik modelini kaldıracağına dair dedikodular çıkmış olsa da, yetkililer birinci ağızdan bunu yalanladı. Yine de Spotify deneyimini çevrimdışı ve reklamsız müzik dinleme gibi özelliklerle iyileştirmek isteyenler, aylık 9,99TL'ye Premium üyeliğe geçebilir.

Deezer

Hayatımıza 2010 yılında giren Paris menşeli Deezer, aylık 16 milyon aktif kullanıcıya sahip. Servisin discovery, premium+ ve elite olmak üzere üç farklı üyelik modeli bulunuyor. Offline müzik dinleme özelliği, ücretsiz discovery modeli hariç diğer üyeliklerde mevcut. Üyelik planı değiştikçe, ses kalitesinin de iyileştiğini belirtelim. Tüm mobil cihazlarda kullanılabilen Deezer'ın kataloğunda yaklaşık 35 milyon parça bulunuyor.

Apple Music

Apple'ın büyük bir merakla beklenen yeni aplikasyonuna değinmeden önce belirtelim: Tüm dünyada 30 Haziran'da gelen iOS4 güncellemesiyle kullanılmaya başlanan Apple Music, çeşitli telif hakları anlaşmazlıkları sebebiyle henüz Türkiye'de kullanılamıyor. Kataloğunda 37 milyon parça barındıran Apple Music, ilk üç ay ücretsiz kullanılabiliyor. Taylor Swift'in telif hakkı tartışmasıyla gündeme gelen servis, anlaşmazlığın hallolmasıyla birlikte Swift'in gönül rahatlığıyla yer alacağını açıkladığı platform olarak da akıllara kazındı. Türkiye'deki müzikseverlerin, sunduğu çalma listeleri ve diğer özelliklerle öncü streaming servislerinden biri olması beklenen Apple Music için biraz daha beklemesi gerek.

Tidal

Daft Punk, Beyonce, Calvin Harris, Kanye West, Rihanna ve diğer yıldızları bir araya getiren lansmanı, Tidal'ın hızlıca zirvedeki oyunculardan birine döneşmesini sağladı. Jay Z'nin sanatçılarla dinleyicileri arasındaki bariyeri kaldırma mottosuyla hayat verdiği servisi rakiplerinden ayıran en çarpıcı özellik, vadettiği yüksek ses kalitesi. Kataloğunda 25 milyon parça bulunduran Tidal, ses getiren kliplerin prömiyerini de yapan bir mecra. Yalnızca ücretli üyelik modellerine sahip servis, offline müzik dinleme seçeneği de sunuyor.

ETİKETLER: SPOTİFY , TİDAL , APPLE MUSİC , DEEZER