02 Ağustos 2013

Gelecek emin ellerde

YAZI: BARIŞ ÇAKMAKÇI

Son dört senedir Türk modasındaki hareketlilik yadsınamaz ölçüde. Yeni moda tasarımcıları ise bu süreçteki en önemli kazanç. Gelişen projeler ve işbirliği olanakları sayesinde, artık onların adı daha çok duyuyor,  işlerini daha çok görüyoruz. Tam da bu anlayışla hayata geçen İstanbul Fashion Incube on genç tasarımcıya kendi markalarını geliştirme imkanı sunan bir yaşam kozası sundu. 

Proje, İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) yürütücülüğünde, İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle bu yılın başında hayata geçti. Bu kapsamda kendi markalarını geliştirme potansiyeline sahip on tasarımcı; içerik, tasarım, uluslararası kimlik, koleksiyon geliştirme, markalaşma ve üretim yönetimi gibi konularda donanım kazanıyor. Yerel ve küresel platformlarda önemli başarılar elde etme potansiyeline sahip bu tasarımcılar için ayrılan merkezde, her tasarımcının kendi özel ofisi, numune üretim atölyeleri, ürünlerinin sergilenebildiği bir showroom ve toplantı salonu bulunuyor.

Ayrıca merkezde moda dünyasında önemli know-how’a sahip Centre for Fashion Enterprise (CFE) ve Toby Meadows gibi isimler eğitim amaçlı konuk ediliyor. Bu eğitimlerde tasarımcılara, kendi markalarının üretim, pazarlama, muhasebe ve finansman gibi iş süreçlerini yönetme, koleksiyon geliştirme konularında danışmanlık ve profesyonel destekler de sağlanıyor.

Istanbul Fashion Incube tasarımcılarının burada hazırladıkları 2014 İlkbahar/Yaz koleksiyonlarını 7-11 Ekim tarihleri arasında Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’da hep birlikte izleyeceğiz.

 

 

ETİKETLER: FASHİON İNCUBE