22 Ağustos 2015

Farklı Bir Yerde Dans Et

YAZI: BUĞU MELİS ÇAĞLAYAN

DERLEYEN: ZEYNEP SEREN İLKAN

Birbirinden eğlenceli festivallerle geçen bir yaza, rüya gibi bir festivalle veda etmekten daha iyi bir final olabilir mi? 11-13 Eylül tarihleri arasında Marakeş'in daima ilham veren adresi Fellah Hotel'de gerçekleşecek Oasis Festival, elektronik müzik meraklılarını, yepyeni bir deneyim için Fas'a çağırıyor.

15-08/20/oasis_festival-1440070856.jpg

Oasis Festival'ın gerçekleştiği Fellah Hotel, Marakeş'in dışında konumlanan bir huzur vahası.

İlki bu yıl gerçekeleşecek festivalde konukları neyin beklediği hala bir gizem olsa da, beklentilerin yüksek tutulması gerektiğini söylemek pek yanlış olmaz. "Farklı bir yerde dans et" sloganıyla kendini festival müdavimlerine tanıtan Oasis'in epey kalabalık programındaki DJ duo'ları Eli + Fur ve Blond:ish, yazın unutulmaz partileri, festival stili sırları ve daha fazlasını Vogue.com.tr'ye anlatıyor.

Eli + Fur

15-08/20/eli_fur_oasis_festival.jpg

Sizce 2015'in favori parti şarkısı hangisi?
Lauren Lane - Cool Kids (Nic Fanciulli & Butch Remix) ve Stephan Bodzin -Singularity bu sıralar favorilerimiz.

2015 sizin için büyük bir yıl oldu: Son single'ınız Your Eyes ve Space Ibiza için hazırladığınız mix yayınlandı. Peki sırada ne var?
Daha fazla müzik, daha fazla performans. İlk Amerika turnemiz Sonbaharda başlıyor; bu çok heyecan verici. Stüdyoda mümkün olduğunca fazla zaman geçirmeye ve zamanı değerlendirmeye çalışıyoruz. Yaz çok yoğun geçse de, müzik yapmaya zaman ayırmak zorundayız. Tüm bunlar olurken birçok muhteşem deneyim yaşıyor ve hafızamıza güzel anılar kaydediyoruz.

Bugüne dek gerçekleşen en unutulmaz performansınız hangisiydi?
Geçen ay gerçekleşen Electronica Festival Çeşme bizim için oldukça özeldi. Muhteşem lokasyon, enerjik kalabalık, harika bir hava; tüm bunlar bir araya gelince, bu performans bizim için unutulmaz bir hal aldı. Seth Troxler ile aynı sahede çalmak, başlı başına inanılmazdı, oradan gitmeyi hiç istemedik. Reverse için Sankeys Ibiza'da gerçekleşen iki parti de oldukça büyüleyiciydi.

Özellikle son dönemde kadın DJ'lerin büyük yükselişine tanık oluyoruz. Bu değişim hakkında neler düşünüyorsunuz?
Bu muhteşem bir şey; üstelik düşündüğümüzden de hızlı oldu! Yükselişteki kadın DJ ve prodüktörlerin arasına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Bu değişimin bir parçası olabilmek bizim için harika bir duygu.

Festival stili için olmazsa olmazlarınız neler?
Şapka ve sneaker.

Blond:ish

15-08/20/blondish_oasis-festival.jpg

Son single'ınız Endless Games, yeni albümünüzü de yayınlayacağı söylenen Kompakt imzasıyla çıktı. Biraz yeni projelerden bahsedelim.
Evet, söylentiler doğru. İlk stüdyo albümümüzü Ekim'de yayınlamaya hazırlanıyoruz. Güney Amerika, Meksika ve Hindistan seyahatlarimizde içine daldığımız işitsel bir labirent olarak özetlenebilir bu kayıt. Yolculuk esnasında birçok yerel müzisyenle yollarımız kesişti, farklı sesler duyduk ve rastgele kayıtlar almaya başladık. Şimdi bunu tüm dünyayla paylaşacağımız için çok heyecanlıyız!

Bugüne dek gerçekleşen en unutulmaz performansınız hangisiydi?
Kesinlikle Burning Man! Sizi yavaşlatan ve kısıtlayan her şeyi geride bıraktığınızı ve sihirli topraklara adım attığınızı hayal edin. Bu yıl tekrar orada çalacağımız için kendimizi şanslı hissediyoruz. İkinci sırada -kılpayı bir farkla- Tulum'daki performansımız geliyor. Günbatımında başlayan ve gündoğumuna dek devam eden plaj partilerinden biri, bizim için en akılda kalan anılar arasında.

Bir süredir erkeklerin egemen olduğu kulüp sahnesinde kadınların yükselişine şahit oluyoruz. Bu değişen dengeleri nasıl yorumluyorsunuz?
Bu doğal bir süreç, ancak bir tartışma konusuna da dönüşmemesi gerek. "Bir kadın tesisatçı olmak nasıl bir his?" diye bir soru pek popüler olmazdı. Yetenek yetenektir, tutku tutkudur. Cinsiyet, tüm bunları tanımlarken dikkate alınan bir faktör olmamalı.

Festival stili için olmazsa olmazlarınız neler?
Fakoshima güneş gözlüklerimiz; yeni koleksiyonları muhteşem! El yapımı ve rengarenk Kolombiya Mochilla çantalarımız; onlar tüm festival yükümüzü taşıyabilir. Geri kalanıysa bizim techno-chic olarak anlandırıldığımız stile göre değişiyor. Bu sıralar en çok Barselona'daki OM isimli butikten alışveriş yapıyoruz.

 

Daha fazla festival ilhamı için, 2015 festival sezonunun en iddialı görünümlerine göz atın.

ETİKETLER: OASIS FESTIVAL , MARAKEŞ , ELİ + FUR , BLOND:İSH , FESTİVAL STİLİ