01 Ağustos 2012

Ekmek macerası

YAZI: ZEYNEP MOROĞLU & ESRA MUSLU

Esra ile backyard'ı ilk açtığımızda kendi ekmeğimizi yapmaya başladık. Bir ekmek fırınımız yoktu ancak döküm tencerelerde belirli bir ısıyı yakalayıp onları mini bir fırın olarak kullanabildiğimizi yurtdışında çalıştığımız mekanlardan ve okuduğumuz kitaplardan biliyorduk. İlk etapta üç adet ekmekle başladık üretime.

Saatlerce süren çekirdek ayıklaması sonrası Gemlik zeytinleri ile yaptığımız zeytinli ekmek, tam buğday unu ile yaptığımız ekmek ve cevizli-üzümlü ekmek. Tüm hamurları, önce ekşi hamur yanında iki gün beklettiğimiz hamurları katarak hazırlıyorduk.

İkimiz de iyi ürün kullanma konusunda oldukça hassasız ve bu nedenle Türkiye'de organik un damgasına sahip olan bir firma ile çalışmaya başladık. Başka unları da denedikten sonra onlarla devam etmeye karar verdik.

Ürettiğimiz bir başka ekmek ise Auf restoranımızda sunduğumuz mısır ekmeği. Mutfağımızdaki çalışma arkadaşlarımızdan bazılarının Karadeniz bölgesinden olması ve bize kendi köy çevrelerinden unlar bulması ile lezzet bulan mısır ekmeğimiz de böylece üretime girdi. Aradan iki sene geçtikten sonra artık ufak da olsa bir ekmek fırınımız var. Baget, ekşi maya, çavdar, ballı-kepekli, bol tahıllı, pekmez-çavdar gibi bir çok ekmek çeşitlerini kendi restoranlarımız için üretebiliyoruz. Tost ekmeklerimizden hamburger ekmeklerimize, sandviç ekmeklerimize kadar aramıza katılan genç ve hevesli pasta-ekmek eğitimi arkadaşlarımız ile bu yelpazemizi daha da genişletmeyi umuyoruz.

Auf'ta ekmeklerimiz ile hazırladığımız take away olarak sattığımız sandviçler.

 

 

Zeynep Moroğlu ve Esra Muslu -Backyard, Auf, Nuteras şefleri

ETİKETLER: ORGANİK , YEMEK , VOGUE GURME , TARİF , ŞEF , ZEYTİNLİ EKMEK , EKMEK