13 Kasım 2014

Contemporary İstanbul Başladı

YAZI: BUĞU MELİS ÇAĞLAYAN

 

Her yıl aşağı yukarı bu zamanlarda Lütfi Kırdar Kongre Merkezi, ev sahipliği yaptığı açık ara en yaratıcı etkinlik için kapılarını açıyor: Bahsi geçen bu ilham verici ve bir o kadar da prestijli fuar, İstanbul'u dünyanın çağdaş sanat sahnesinde yeni bir merkeze dönüştüren Contemporary İstanbul. 22 ülkeden gelen 104 galeri, 520 sanatçı ve 3000 eserin katıldığı organizasyon, düzenlediği panel ve özel etkinliklerle de çağdaş sanat takipçileri için vazgeçilmez bir destinasyon olmaya aday.

 

 

Gelelim dikkatimizden kaçmayanlara. Sanat eserlerinin zaman ve mekanla ilişkisini tartışan "CI 90-Minute Shows", fuarın çarpıcı yenilikleri arasında başı çekiyor. Her 90 dakikada bir, yeni bir solo şovun meraklılarıyla buluştuğu 50 metrekarelik bu dinamik kutu, alternatif küratörel denemeleri gözlemek için ideal bir nokta.

 

Geçen yılki başarısının ardından bu yıl da son derece iddialı bir seçkiyle sanatseverleri selamlalayan Plug-in İstanbul bölümü, dijital sanat, ses ve ışık enstalasyonları, video, etkileşimli çalışmalar ve iç mekan mapping projeleri başta olmak üzere yeni medya eserleriyle tam 1000 metre karelik bir alanı işgal etmiş durumda. Bu oldukça sevindirici bir gelişme, çünkü henüz sınırları netleşmiş, veya belki de tam aksine sınırsızlığını ispat etmiş yeni medya disiplini, yeni sanat düzeninin en büyük potansiyele sahip alanlarından bir tanesi.

 

CI Dialogues konferans programı ise, güncel sanat sahnesinin fikir liderlerini bir kez daha meraklılarının karşısına çıkarıyor. Koleksiyonerler, sanatçılar, küratörler ve diğer ilham verici figürlerin katılacağı konferanslar arasında, Vogue Türkiye imzasını taşıyan ve dünyanın en ünlü moda fotoğrafçılarından Horst Diekgerdes ve moda direktörümüz Konca Aykan'ın katılacağı bir panel de mevcut. 

 

Fuar, 16 Kasım'a kadar Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde görülebilir.

 

ETİKETLER: CONTEMPORARYİSTANBUL , SANAT , CI 90-MİNUTE SHOWS