22 Mayıs 2015

Balmain Prensi Olivier Rousteing

YAZI: İNAN KIRDEMİR

O 25 yaşında Balmain’i fethetti. Instagram’da 1 milyonun üzerindeki takipçi sayısıyla son yılların en popüler tasarımcılarından. Naomi Campbell, Kim Kardashian West, Rosie Huntington-Whiteley, Rihanna ve Karlie Kloss gibi isimleri tek bir Instagram karesinde buluşturabiliyor. Sosyal medyayı bir günlük gibi kullanıyor. Her an paylaşıma, paylaşmaya açık. Perde arkasına saklanmak yerine her daim spotların altında. Kim ne derse desin Olivier Rousteing mıknatıs gibi. Hayatını takip radarına aldığınız an bir daha kopamıyorsunuz.  

 

 

Fotoğraf: Instagram

 

Geçtiğimiz günlerde duyurduğu H&M ile gerçekleştirmeye hazırlandığı işbirliğiyle bir kez daha fark yaratıyor. Çeşitlililk ve farklılık onun DNA’sında gizli. Fransız bir aile tarafından evlatlık edinilmiş siyahi bir çocuk. Kendi deyimiyle, farklılığı hikayesinde başlıyor. Londra, bu nedenle en sevdiği şehir. Çocukluğundaki çokkültürlülüğün tadını Londra’da alabiliyor. Çocukluk demişken yıldız tasarımcının yıldızının nasıl parladığının hikayesine ufakta olsa değinmekte fayda var.

 

 

Fotoğraf: Instagram

 

Olivier, 1986 yılında Fransa’da dünyaya geldi. Çocukluğu Fransa’nın beyaz ve kırmızı şarabıyla ünlü Bordeaux şehrinde geçti. Paris, küçük Olivier’in ayak seslerini gençliğe adım atarken duyar gibiydi. Olivier’in tek hayali Paris’e yerleşip büyük bir tasarımcı olmaktı. Bir hayalin peşinden koşabilmek için sadece yetenek yetmez bazen. Onda yetenekten fazlası vardı. Mezun olduktan sonra usta koltuğuna oturmak deyim yerindeyse her yiğidin harcı değildir. Olivier 2003 yılında mezun olur olmaz Roberto Cavalli’nin kreatif direktörlük tahtını ele geçirdi. 5 yıl süren Cavalli hikayesi ardından, genç tasarımcının yolu Balmain ile kesişti.

 

Fotoğraf: Instagram

 

2009 yılında hazır giyim koleksiyonundan sorumlu olan Olivier yıldızını hiçbir zaman söndürmedi. Balmain’in o zamanki kreatif direktörü Christophe Decarnin ile birlikte Balmain’i feminen çizgisini yüksek dozda artırdılar. Bir kadının seksi ve ateşli görünmesi gerektiğine inandılar. 26 Nisan 2011 tarihi Olivier’in hayatında bir dönüm noktası. Christopher Decarnin’in yerine geçen Rousteing bu tarih itibariyle resmi olarak Balmain Kraliyeti’nin prensiydi artık.

 

 

Fotoğraf: Instagram

Yeni jenerasyonun nabzını ölçmekte üstüne yok. Tarzını dört kelimeyle tanımlıyor: lüks, modernite, çeşitlilik ve kalite. Paris’te kurulan Balmain ordusuyla dünyayı ele geçirmeye kararlı. 2015’in ilk aylarında Londra’da açtığı Balmain mağazası, Olivier’in ordusunun Paris dışındaki ilk kale olma özelliğini taşıyor.  

 

ETİKETLER: OLİVİER ROUSTEİNG , BALMAİN , TASARIMCI