METROPOL
METROPOL

17 Temmuz 2020

Vogue Kitap Kulübü: Temmuz Ayı Okuma Listesi

YAZI: DEFNE SARIÇETİN

20-07/17/kitap03-img_4215.jpeg

Geçtiğimiz aylarda tüm dünya durmuş gibiydi. An’a döndük, düşündük. Zorunlu inzivada kendimizle kaldık, belki bir çoğumuz pek çok şeyi yeniden değerlendirdik. Sokaklar tekrar nefes almaya başlarken, ofislerin, dükkanların ve deniz kenarı balıkçıların yanı sıra, kendimiz için de bir sonraki adım mecazi bir açılış olabilir mi?

Dünya yavaşça açılmaya ve iyileşmeye çalışırken, bir yandan eşitsizlik, şiddet, ırkçılık ve virüs gündemdeydi. Şimdiki zaman bizden hem kendimiz, hem başkaları hakkında tekrar düşünmemizi talep ediyor adeta. Ve belki de bu iki tanımı zihnimizde bir nebze yakınlaştırabilmeyi. Bizi birbirimizden ayırdığını düşündüğümüz her şeyin ne kadar hızlı anlamsızlaşabildiğini görebilmeyi.

Değişim, her zaman kolay olmuyor. Bazen değişmek de istemiyoruz, güvenli ya da en azından tanıdık kıyılara olabildiğince tutunmayı tercih ediyoruz. Değişim hayatın sabiti, ancak dönüşüm için kendimizi geliştirmeye, daha çok dinlemeye ihtiyacımız var.

Edebiyatın bir niteliği de bu, hikayeler ile insanın empati kapasitesini tutuşturmak adeta. Kendimizi bir başkasının yerine koymak, anlamak. Hissettiğimiz, düşündüğümüz ve yalnız hissettiğimiz konuları ellerimizde basılmış görmek. Perspektifimizi genişletmek, dünyaya kendimizinkinden farklı bir pencereden bakmak.

Bu nedenle Temmuz okuma listemin kadrajına empati ve özgürlüğü aldım. Siyahi yazarların ırkçılık deneyimine dair ödüllü romanlarından, evlere kapandığımız günler sonrası için ideal seyahat psikolojisine, doğaya saygıdan umuda uzanan okumalar odağımızda.

ETİKETLER: KİTAP LİSTESİ , KİTAP KULÜBÜ , VOGUE KİTAP KULÜBÜ