10 Ocak 2021

2021 Yılının En İyi 3 Diyeti

YAZI: DİLARA KOÇAK

dilara koçak diyet

Bu yıl için kendinize yeni bir beslenme planı oluşturmak, güzel başlangıçlar yapmak istiyor olabilirsiniz. Yapılan çalışmalara göre en iyi diyet kişinin kendisini en rahat hissettiği, sürdürülebilir bir beslenme programı. Tabi en iyi diyetin herkes için farklılık gösterdiğini hatırlatmakta fayda var. Umarım bu yazı, 2021 yılında ne yiyeceğiniz veya neyi daha sınırlı tüketmeniz konusunda daha iyi kararlar almanıza yardımcı olabilir. 

US News & World Report her yıl yılın en iyi diyetlerine ilişkin değerlendirmesini yayınlıyor. 2021 yılı için en iyi diyetler raporu bireylerin sağlık hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için geçtiğimiz hafta yayınlandı. Sıralamaları belirlemek için US News, ülkenin en iyi beslenme uzmanlarından oluşan 24 panelist ile diyetleri puanlıyor. Diyetler 5 puan üzerinden değerlendiriliyor. Ben de ilk 3 sıradaki diyeti sizlerle paylaşmak istedim.

1.AKDENİZ DİYETİ

Bu yıl aldığı 4.2 puan ile üst üste dört yıldır Akdeniz diyeti birinciliğini koruyor. ‘Sağlıklı Beslenme için En İyi Diyet’, ‘Diyabet İçin En İyi Diyet’, ‘En İyi Bitki Bazlı Diyet gibi’ kategorilerde de bir numara. Bu diyetin kronik hastalıkları önlemede rol oynadığını ve sağlığınıza birçok fayda sağladığını biliyorsunuzdur. Akdeniz diyetinde hangi besinler tüketiliyor derseniz bu diyetin temelini, sebze-meyveler, tam tahıllar, kuruyemişler, kurubaklagiller, baharatlar ve deniz ürünleri oluşturuyor. Bu diyeti duyunca akla gelen ilk besinlerden biri de sızma zeytinyağı. Diyette hayvansal kaynaklı besinler daha sınırlı. Örneğin yumurta, peynir, yoğurt ve tavuk eti sınırlı olarak tüketiliyor. Kırmızı et ise nadir tüketilen besinlerden.

2.DASH DİYETİ

DASH diyeti ve Fleksitaryen diyeti 4.1 puan ile ikinci ve üçüncü sırada yerini alıyor.

DASH Diyeti’nin yüksek tansiyon ve diyabetle mücadelede önemli rol oynadığını ve Amerika Ulusal Sağlık Enstütüsü tarafından da desteklendiğini hatırlatmak istiyorum. Uzman panelistler bu diyet modelini, besinsel bütünlüğü ve kalp sağlığını destekleme yeteneği nedeniyle yüksek puanladıklarını belirtiyorlar. Dash diyetinde kırmızı et, şeker, şeker eklenmiş besinler, şekerli içeceklerin tüketimi sınırlandırılır. Diyet potasyum, magnezyum, kalsiyum, protein ve liften zengindir. Diyetteki bir diğer amaç ise sodyum alımını kısıtlamaktır.

3.FLEKSİTARYEN DİYET

Bu diyeti  vegan veya vejeteryan beslenmeye hazır olmayan insanlar için bitki temelli beslenme olarak düşünebilirsiniz. Vejetaryenlikten daha esnek bir beslenme modeli olan fleksitaryenliğe geçiş daha kolay ve Akdeniz tipi beslemeyi hatırlatıyor. Bu modelde kırmızı et az tüketilir veya hiç tüketilmezken balık, süt, yoğurt, peynir ve yumurta, hayvansal protein olarak beslenme planına ekleniyor. Sebze, kurubaklagil, yağlı tohum, meyve, tahıl, zeytinyağı ve balık açısından zengindir. Özetle lif ve sağlıklı yağları yüksek oranda, doymuş yağ ve eti az oranda, süt ürünleri ve alkolü ise ılımlı şekilde içerir.

İlgili Başlıklar