07 Mart 2021

İyi Olmak İçin 3 İpucu

YAZI: DİLARA KOÇAK

Trunk Archive/Felicity Ingram
Fotoğraf: Trunk Archive/Felicity Ingram

İyi olmak terimini hiç detaylıca düşündünüz mü? Aslında bu teriminin fiziksel, çevresel ve zihinsel olarak üç farklı odak noktası olduğundan bahsedebiliriz. Vücudunuzu sağlıklı tutmak ve hastalıklardan uzak kalmak, pozitif olmanızı ve kendinizi her zaman iyi hissetmenizi sağlar. 

Belki çoğu zaman farklı sebeplerle kendinizi ön plana alamıyorsunuz. Ama her şeyi en iyi şekilde yapabilmeniz için önce iyi olmanız gerektiğini hatırlayın! Unutmayın, en önemli sizsiniz! Kendinizi daha iyi hissetmek, sağlığınızı iyileştirmek ve vücudunuzla ilişkinizi gözden geçirmek için aşağıdaki ipuçlarına dikkat etmeye ne dersiniz? 

Başarısız diyet yoktur

Zihinsel olarak iyi olmak için yeme farkındalığı, duygusal açlık, bütüncül beslenme ve stres yönetimi gibi konular önemli. Diyetler birçok nedenden ötürü maalesef başarısız olarak nitelendirilebiliyor. Oysa ki elinizde size özel olarak planlanan bir beslenme programınız varsa başarısız olma ihtimaliniz neredeyse yok. Hızlı kilo kaybını vadeden, kişiye göre planlanmayan beslenme programlarını elbette bu konunun dışında tutuyorum. Yapılan bazı hatalı beslenme programları, yanlış diyetler yo-yo sendromu olarak adlandırdığımız hızlı kilo kaybı ve ardından fazlasıyla kilo alımı döngüsünü tetikleyebiliyor. Unutmayın ki en iyi diyet, kendinizi iyi hissettiğiniz, size özel planlanan sürdürülebilir beslenme programıdır. İşte tam da bu noktada 2009 yılında yayınlanan Afiyetle Diyet kitabında detaylıca bahsettiğim Amerikalı filozof E. Hubbard’ın ‘Denemekten vazgeçmek gibi başka bir başarısızlık yoktur, vazgeçmek en büyük başarısızlıktır.’’ bakış açısını önemsiyorum. 

Daha ince olmak yerine daha sağlıklı olmayı hedefleyin, ideal vücudun, vücudunuzun en sağlıklı hali olduğunu unutmayın. Böyle düşündüğünüzde beynimizdeki nöronlar uyum sağlama yeteneğini kullanır. Başkalarının bedeni veya alışkanlıklarına dışarıdan bakıp düşünmeyin, kendi bedeniniz ve beslenme tipinize odaklanın.

Her gün hareket etmek önemli

Fiziksel olarak iyi olmak için vücudunuza ve zihninize iyi gelen aktiviteler yapın. Bazı bireylere spinning veya pilates gibi aktiviteler iyi hissettirirken bazılarına ise bir doğa yürüyüşü veya müzik eşliğinde evde dans etmek iyi hissettirebilir. Örneğin bana en iyi gelen şeylerden biri ormanda yaptığım yürüyüşler... İyi olmak terimini "iyi hissettiren hareket" anlamına gelecek şekilde yeniden çerçevelendirin. Kendinize bu çerçevede bir hedef oluşturun. Bu hedefleri belirlerken, ulaşılabilir olmaları ve aşamalı olarak inşa edilmesi gerektiğini unutmayın. Yerine getiremeceğiniz hedefler belirlemek başarısızlık hissini beraberinde getirebilir, dikkat.

Doğa ile uyumlu iyi yaşam

Tüm bunlara ek olarak ‘iyi olmak’ çevresel iyiliği de kapsıyor. Sağlıklı besleniyoruz, egzersiz yapıyoruz, peki doğaya iyi bakıyor muyuz? İyi olmamız için doğanın da iyi olması gerektiğini unutmayın. Karbon ayak izini azaltmanın birçok yolu var, hatta sadece beslenme düzeninizdeki bazı küçük değişiklerle bile harika bir başlangıç yapabilirsiniz. Bireysel faaliyetlerin ayak izinizin yaklaşık %45’ine katkıda bulunduğu tahmin ediliyor. Araştırmalar dengeli, sağlıklı ve sürdürülebilir beslenme düzenini ilke edinmenin ise sera gazı emisyonlarını % 70 oranında azaltabileceğini söylüyor. Kendimizi sevdiğimiz kadar doğayı, toprağı, suyu, havayı da sevip hem kendimiz hem de  gelecek nesiller için onları korumalıyız.

ETİKETLER: DİLARA KOÇAK , WELLBEİNG , SAĞLIK