22 Mart 2021

Karaciğerinize İyi Gelecek 3 Besin

YAZI: DİLARA KOÇAK

red smoothieFotoğraf: Hemsley & Hemsley, Vogue UK

Karaciğeriniz olmadan yaşamanın mümkün olmadığını biliyor musunuz? Peki ne yapar bu karaciğer diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Ne yapmaz ki diye sormak daha doğru olur aslında. Protein, yağ, karbonhidrat metabolizmasından sorumlu karaciğer aynı zamanda alkol, ilaçlar ve metabolizmanın doğal yan ürünleri gibi toksinleri de parçalar. Yani karaciğerin aslında vücudumuzun detoks merkezi olduğunu söyleyebiliriz. Karaciğeriniz iyi ve sağlıklıysa doğal olarak detoks yapıyor olursunuz.  Peki doğal ve sağlıklı yoldan karaciğerinizi sağlıklı tutmak için bazı faydalı besinleri tüketmeye ne dersiniz?  Bu sayede, zararlı toksinlerden korunabilir, karaciğer hastalıkları ve kanser riskini azaltabilirsiniz...

Turpgiller

Brüksel lahanası, brokoli gibi turpgillerden sebzeler, yüksek lif içeriği ve kendine özgü tatları ile bilinirler. Bu sebzeler ayrıca içerdikleri faydalı bileşenler ile de sağlığınıza olumlu yönde katkıda bulunurlar. Yapılan çalışmalar turpgillerin karaciğerinizdeki doğal detoksifikasyon enzimlerini arttırmaya, karaciğeri hasardan korumaya ve enzim seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini belirtiyor. İnsan karaciğer hücreleri üzerinde yapılan bir çalışma bu etkinin sebzeler pişirildiğinde de devam ettiğini vurguluyor. Mevsimi geçmeden brokoli ve brüksel lahanasını sofranıza dahil edin.

Fındık

Ceviz, fındık gibi yağlı tohumlar E vitamini de dahil olmak üzere içerdiği antioksidan bileşenler ile günlük beslenme planınızda bulunması gereken besinlerden. Özellikle kalp sağlığı için fayda sağlasa da karaciğer için de olumlu etkiler yaratabiliyor. Bu konuda geçtiğimiz yıl yapılan bir çalışmada, yağlı tohumların daha yüksek tüketildiği bir beslenme planının karaciğer yağlanması riskinin azalmasıyla ilişkili olduğu bulundu. Her gün bir avuç yağlı tohum yemeye özen gösterin. Salatalarınızın üzerine ceviz, badem veya fındık ekleyebilirsiniz.

Pancar

Güzel rengiyle pancar kalp sağlığına faydaları ile bilinen betalain adı verilen fitonutrientleri içerir. Pancar ayrıca nitrat içeriği sayesinde de vücudunuzda birçok olumlu etki yaratabilir. Diyetle aldığımız nitrat, vücutta kan damarlarını genişleten ve kan basıncının düşmesine neden olan bir molekül olan nitrik okside dönüştürülüyor.  Yapılan çalışmalarda pancarın suyunun doğal detoksifikasyon enzimlerini artırırken, karaciğeri oksidatif hasar ve inflamasyondan korumaya yardımcı olabileceği belirtiliyor. Kanın temizlenmesi ve karaciğerin zehirlerden arınmasına yardımcı olması nedeniyle detoks için kullanılabilen pancar ile sağlıklı tarifler yapabilir,hem karaciğerinizi hem de kalbinizi mutlu edebilirsiniz.

KIRMIZI DETOKS

Yarım adet kırmızı elma, 

1 adet kırmızı biber, 

1 adet ufak pancar, 

2 adet salatalık, 

yarım demet maydanoz, 

yarım adet limon suyu, 

1 çay kaşığı toz zencefil, 

1 şişe doğal maden suyu/su

İsteğe göre buz

ETİKETLER: KARACİĞER , WELLNESS , SMOOTHİE