10 Eylül 2021

Adaptojenler 101: Ginkgo Biloba’nın 7 Faydası

YAZI: DİLRUBA KARAKÖSE

21-09/08/the-miscellanista-8iat6beaqts-unsplash.jpg

Fotoğraf: Unsplash

Hormon dengesinden zihinsel fonksiyonları geliştirmeye kadar sayısız faydası bulunan adaptojenler, sağlıklı bir vücuda sahip olmak isteyenlerin çok uzun zamandır radarında aslında. Bu başlık altında farklı bitkiler ve içerikler toplanırken, bunlardan biri de ginkgo biloba.

Bin yıldan fazla yaşayabilen ve dünyanın en eski ağaç türlerinden olan ginkgo biloba’nın bilişsel işlevi geliştirmek de dahil olmak üzere önemli etkileri bulunuyor. Popüler bir takviye haline gelmesinin nedeni sahip olduğu faydalar elbette. Kapsül ya da sıvı formda tüketilebilen ginkgo biloba tam olarak ne işe yarıyor derseniz, aşağıdaki bilgiler size yardımcı olabilir.

Güçlü antioksidan kaynağı

En önemli özelliklerinin başında birçok adaptojen gibi antioksidan yönünden zengin olması var. Yüksek düzeyde flavonoid ve terpenoid içermesi bunun başlıca sebeplerinden.

Enflamasyonla mücadele

Gingko biloba kan dolaşımını artırarak vücudun belirli bölgelerinde, özellikle sırt ve dizlerdeki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı oluyor.

Anksiyete üzerinde etkili

Yapılan bazı araştırmalar, bu değerli bitkinin kaygı, stres ve anksiyete semptomlarını hafifletebileceğini ortaya koyuyor. Bunun muhtemel nedenlerinden biri ise içerisindeki antioksidan miktarı.

Baş ağrısı tedavisi

Anti-inflamatuar ve antioksidan etkileriyle ön plana çıkan ginkgo biloba, eğer stres kaynaklı bir baş ağrısı söz konusuysa bunu iyileştirme konusunda da etkili olabiliyor.

Kuvvetli hafıza

Henüz bu etkisiyle ilgili yeterli veri bulunmuyor ancak şu ana kadar yapılan birkaç araştırma sonucunda beyni oluşabilecek hasarlardan koruduğu için bilişsel işlevi geliştirdiği ortaya çıkıyor.

Kaliteli bir cilt

Gingko biloba özü, cilt bakımı için de önemli içeriklerden biri olarak kabul ediliyor son yıllarda. Zira güçlü antioksidan özelliği, cildi yatıştırıcı etkisi ve yaşlanma karşıtı oluşuyla sağlıklı bir cilt vadediyor.

Astım hastalığına karşı koruyu güç

Bir kez daha anti-inflamatuar etkisi sayesinde astım semptomlarını azaltma ve koah gibi diğer inflamatuar solunum yolu hastalıklarını iyileştirme üzerinde de etkileri mevcut.

ETİKETLER: GİNKGO BİLOBA , WELLNESS , SAĞLIKLI BESLENME , ADAPTOJEN , GİNKGO BİLOBANIN FAYDALARI