METROPOL
METROPOL

20 Ocak 2022

Bu Hafta Radarımıza Aldığımız 5 Sergi

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Gözde Mimiko Türkkan, Innergy / Watery Incantations, video, 2021
Gözde Mimiko Türkkan, Innergy / Watery Incantations, video, 2021

Suyun Bildikleri

Tsunamiler, dev dalgaların yıkıcı gücü, yükselen su seviyesinden sular altında kalması beklenen şehirler ve iklim değişikliği… Tüm bunlar Suyun Bildikleri başlıklı sergide, içinde bulunduğumuz dönemin belirsizliklerini ve krizlerini su üzerinden okumak isterken, bir gerçeklik ve metafor olarak suyun akışkanlık, uyum sağlama, şekilsizlik özelliklerini tartışmaya açıyor. 16 sanatçının katılımıyla düzenlenen Suyun Bildikleri başlıklı sergi, 15 Ocak-26 Şubat 2022 tarihleri arasında Pilot Galeri’de ziyaretçilerini ağırlayacak.

Yazmak Teselli Oluyor

Aras Yayıncılık ve Yesayan Salonu, Ermenice edebiyatın 20. yüzyıldan bugünlere taşınan en önemli isimlerinden Zaven Biberyan'ın 100. yaşını çeşitli etkinliklerle kutluyor. Bu kapsamda Zaven Biberyan’ın yaşamının az bilinen yönlerine odaklanan Yazmak Teselli Oluyor sergisi ziyarete açıldı. Yesayan Salonu’ndaki sergide, yazarın yaşamının fotoğraflarla, çalışma rutininin ise elyazısı notları, süreli yayınlardan kupürler ve defterler aracılığıyla anlatıldığı sergide, Biberyan'ın resimleri, kızı Tilda için tuttuğu günlük, obje ve metinler de yer alıyor. 

Gözde Mimiko Türkkan, Innergy / Watery Incantations, video, 2021

Pera Müzesi

Yarına Notlar

Pera Müzesi, Yarına Notlar sergisi ile , COVID-19 küresel salgını sürecinde yaşanan kültürel geçişi ele alan güncel sanat çalışmalarını bir araya getiriyor. Independent Curators International (ICI) oluşumunun hazırladığı bu gezici sergi, mevcut kriz ortamında, günümüz kültürünün değerlerini sorgulamak ve yeniden değerlendirmek amacıyla 25 ülkeden 30 küratörün oluşturduğu seçkiyi sunuyor. Sergi, 6 Mart’a kadar kapılarını açık tutacak.

Yağmur Ormanı V (varyasyon 3)

Besteci David Tudor tarafından tasarlanan ve John Driscoll ile Phil Edelstein (Composers Inside Electronics, Inc.) tarafından gerçekleştirilen Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) başlıklı etkileşime açık yapıt, Arter’in performans salonlarından Karbon’da sergileniyor. Bu kendi kendini icra eden ses yerleştirmesinde kullanılan şamandıra, plastik fıçı, bakır kova, saksı ve raket gibi çeşitli gündelik kullanım nesneleri havada asılı şekilde mekâna yayılıyor. Farklı biçimlerde müdahale edilip birleştirilmiş bu nesneler önceden kaydedilmiş ses dosyalarından gelen sinyallerle titreşiyor, yağmur ormanlarının doğal seslerini hatırlatan bir ses ortamı meydana getiriyorlar. Sesli Dizi serisinin Arter Kurucu Direktörü Melih Fereli’nin küratörlüğündeki dördüncü sergisi olarak izleyiciyle buluşan Yağmur Ormanı V (varyasyon 3) için son ziyaret günü 6 Şubat 2022.

Kişisel Katmanlar

Mixer proje odasında, sanatçı, yazar ve illüstrator Gökçe İrten’in Kişisel Katmanlar başlıklı ikinci solo sergisi, 14 Ocak’tan itibaren sanatseverlerle buluşuyor. Sergide, bireyin kendi öz benliği ile bulunduğu yer ve etrafındaki her şeyle olan çok katmanlı ilişkisine odaklanılıyor. Sanatçı sergide, toplumsal yapı içinde sıkışmış kimliklerin duygularını anlamaya, kişinin kendini bulma ve yeniden kurgulama süreçlerine dikkat çekiyor. Açılışı 14 Ocak Cuma günü gerçekleşecek Kişisel Katmanlar, 27 Şubat’a kadar Mixer proje odasında gezilebilir.

 

 

ETİKETLER: SERGİ REHBERİ