14 Ağustos 2012

Pazar alışverişi

YAZI: ZEYNEP MOROĞLU & ESRA MUSLU

 

Her hafta sonu ve ortası bizleri pazarlarda görebilirsiniz. Özellikle her çarşamba Fatih'te kurulan pazarda en güzel domatesler, bu aralar çokça çıkan harika böğürtlenler ve yabanmersinleri bulunabiliyor. Mantarlar mantar salatamız için küfemizdeki yerini alıyor.

 

 

 

Pazara mümkün olduğunca erken gitmekte fayda var. Özellikle de belli başlı malzemeleri kaçırmak istemiyorsanız… Kırmızı soğanın Çatalca'dan geleninde çok daha tatlı bir lezzet var örneğin. Patlıcanın Gönen'den geleninde ise çekirdekten eser yok. Bu hafta olmamış üzümlere verilen koruk standına yöneldik suyunu yapmak için. Ayrıca tam mevsimi olan inanılmaz şeftaliler de Backyard'ın şeftalili semizotu salatası ve Auf'un cobbler'ı için hemen alındı.

 

 

Pazar günleri ise Kasımpaşa'daki Kastamonu pazarının en sadık müşterilerindeniz. Salamuralar, yabani çilekler, yöresel otlar bu pazardan en sık aldığımız ürünler.

Size Fatih pazarından aldığımız taze karayemişle yaptığımız eriştenin tarifini vermek istedik. Karayemiş, siyah renkte Giresun, Trabzon, Rize yörelerinde doğal olarak bulunan bir ağacın meyvesi.

 

Karayemişli Erişte

90 gr. köy eriştesi

15 gr. taze karayemiş

10 gr. taze kekik

30 gr. krema

10 gr. tereyağı

40 gr. parmesan

150 ml. tavuk suyu

Bir tencerede öncelikle su kaynatılır ve erişteler bu suyun içerisinde 5-6 dakika kadar haşlanır. Daha sonra süzülen erişteler tencereye geri alınır ve haşlanmış köy eriştelerine taze kekik, karayemiş, tavuk suyu ve krema ilave edilir. Tavuk suyunu çekmek üzereyken tereyağı ve parmesan ile bağlanıp tabaklanır. Bu erişte kuzu pirzola yaninda çok lezzetli bir destek lezzet olarak servis edilebilir.

 

 

Zeynep Moroğlu ve Esra Muslu -Backyard, Auf, Nuteras şefleri

 

 

 

 

ETİKETLER: ORGANİK , YEMEK , VOGUE GURME , TARİF , SAĞLIKLI , PAZAR , MEYVE , ŞEF , SEBZE , KARAYEMİŞLİ ERİŞTE