02 Mart 2020

Menopoz Döneminde Dikkat Etmeniz Gerekenler

YAZI: DİLARA KOÇAK

 menopoz

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Menopoz döneminde yeterli sebze ve meyve tüketiyor musunuz?

Menopoz dönemi kadınların dönüm noktalarından biridir. Peki, vücudunuzun bir nevi "Bana daha iyi bakmalısın" uyarısında bulunduğu bu döneme ne kadar hazırsınız? Bedeninizdeki değişimlerle yüzleşmek ve bu dönemi en iyi şekilde atlatmak elinizde. Menopoz sırasında östrojen seviyelerindeki düşüş, genellikle yaklaşık birkaç yıl süren çeşitli semptomlara neden olur ve bu semptomlar yaşam kalitesini oldukça etkiler. Sıcak basması ve gece terlemeleri, kaygı, depresyon, uyku bozuklukları en bilinen semptomlardandır.

 

Peki neler yapabiliriz? British Nutrition Foundation’ın menopoz ile ilgili önerileri işte şöyle;

-Menopozdan sonra, düşük östrojen seviyelerinin uzun süreli etkileri kardiyovasküler hastalık (yani kalp hastalığı ve felç) riskini ve osteoporozu (kırılma riskini artıran kemiklerin incelmesi) riskini artırabilir. Bu sebeple menopoz döneminde yeterli kalsiyum ve D vitamini almak çok daha önemlidir.

-Doymuş yağ tüketiminin azaltılması ve yerine fındık, badem, ceviz, zeytinyağı gibi doymamış yağlardan zengin besinlerin konulması kalp sağlığını destekler.

-Tuz alımının azaltılması hem genel sağlık hem de menopoz semptomlarının yönetilmesi açısından önemli.

-Yağlı balıklar başta olmak üzere düzenli olarak balık tüketmek; yüksek lifli ve kepekli yiyecekler yemek menopoz döneminde ideal kilonuzun korunmasına ve  kalp sağlığına faydalı olabilir.

-Sigara içmek ve alkol almak bazı menopoz semptomlarının yanı sıra kardiyovasküler hastalık ve osteoporoz riskini artırabilir. Sınırlamanızda fayda var.

-Fiziksel aktivite bazı menopoz semptomlarını yönetmeye ve kardiyovasküler hastalık ve osteporoz riskini azaltmaya yardımcıdır. Hayatınızda egzersize yer açmanız önemli!

 

Yeterli sebze ve meyve tüketiyor musunuz?

Menopoz semptomlarını azaltmak için genel beslenme önerileri; yüksek miktarda sebze, meyve, tahıl ve yağlı tohum içeriği ile karakterize Akdeniz tarzı bir diyete doğru kayıyor. Peki burada sebze ve meyvelerin yeri nedir?

Geçtiğimiz günlerde okuduğum yeni bir çalışma; meyve ve sebzeleri ve bunların çeşitli menopoz semptomları üzerindeki etkilerini incelemiş. Kuzey Amerika Menopoz Derneği (NAMS) dergisi Menopause'da yayınlanan bu yeni bir çalışmaya göre; meyve ve sebzeler açısından zengin sağlıklı bir diyet çeşitli menopoz semptomlarını azaltmada rol oynayabilir.

Menopozu hafifletmek için yapmanız gerekenleri öğrenmek için buraya tıklayın.

ETİKETLER: DİLARA KOÇAK , SEBZE TÜKETİMİ , SAĞLIKLI VE İYİ YAŞAM