26 Ocak 2015

Dior Homme Konseri

YAZI: CAN REMZİ ERGEN

Defilelerde çalan şarkının gücü hakkında tartışmaya gerek yok. Eğer şovların en büyük amaçlarından birkaçı editör ve satın alımcıların tasarımların hareketini göstermek, koleksiyonun fikrini ve hikayesini anlatmak ve izleyicilere konsepti hissetirmekse müzik de en büyük ambiyans yaratıcı rolünü üstlenecektir. Chanel, Gucci, Balenciaga, Dior ve daha birçok moda evinin defile müziğine imzasını atan Michel Gaubert durumu şöyle özetliyor: ‘Bir ses tasarımcısı olarak ben müziğe bir duygu yaratıcısı olarak veya bir fikrin, görselin altını çizen öğe olarak bakıyorum. Müzik koleksiyonun ne ile alakalı olduğunu söylüyor. Ve insanları başka bir yere götürüyor’.

 

Dior Homme'un Paris Erkek Moda Haftası'ndaki defilesinde senfoni ile elektronik müzik arasında gidip gelen ezgilerden başka bir şey, Dior Homme'un Artistik Direktörü Kris Van Assche’ın geleneksel takım elbise ile spor kıyafet arasında gidip gelen tasarımlarını anlatamazdı. ‘Zarafet bir yere gitmedi ama sadece farklı şekillerde vücut buluyor’ diyor Assche. ‘Bugün eklektisizm büyük bir değer ve farklılıklar bir stil oluşturuyor’. Kris Van Assche Dior Homme’un bu koleksiyonunda kaykayıyla Opera dinlemeye giden gençleri konu aldığından bahsediyor. Bu koleksiyon terziliğin tekno bir anlayışla buluşması da demek aynı zamanda.

 

Dior defilesinde çalan müziği bulmak için Shazam’larına sarılanların dışında şov için toplanmış orkestraya bakmaktan tasarımları kaçıranların sayısı bayağı fazla gözüküyor. Görsel ve bir işitsel şöleni çok uçlarda yaşatmak dikkati koleksiyondan uzaklaştırır mı sorusu da hemen akıllarda beliriyor. Şahsen defilenin ilk görünümünü Style.com’da gördüğümde şaşırdığım an defilenin başında gözümün orkestra ve müzikten başka bir şey görmediğini kanıtladı.

 

Şov için seçilen müzik bize koleksiyonun arkasındaki fikri veriyor ve bizi istenilen yere götürüyor. Bir çeşit fantazi yaratıyor ve bizi orada ağırlıyor. Her şeyin ötesinde bu da modanın amaçlarından biri değil mi zaten?

 

 

ETİKETLER: DİOR HOMME , KRİS VAN ASSCHE , 2015 PARİS ERKEK MODA HAFTASI , 2015 PARİS MEN'S FASHİON WEEK