EN VOGUE
EN VOGUE

10 Mayıs 2021

İş Dünyasındaki Kadınlar İçin Rehber Niteliğinde 4 Kitap

YAZI: BAHAR ERGEL

vogue hong kongFotoğraf: Vogue Hong Kong

Kadınların iş dünyasında güçleniyor olması asla bir tesadüf değil. Son dönemlerde, yaptığı her işi titizlikle yerine getiren kadınların rolü girişimcilik dünyasında da artmaya başladı. Büyük şirketlerde yönetim kadrolarında yer alan, bireysel olarak başarılı girişimlerde bulunan ya da yaptığı işe bakış açısını katarak bir üst seviyeye taşıyan kadınlar iş dünyasının yönünü değiştirmeye devam ederken, sürdürülebilir kalkınma noktasında da ekonomiye değer katıyorlar. 

Okuma listenizde yer alıp başucu kitabınız haline gelecek kitapları, güç dengesini değiştiren kadınlara bir rehber olması için listeledik. 

 

Kadınlar Nasıl Güçlenir

Sally Helgesen ve Marshall Goldsmith tarafından kaleme alınan Kadınlar Nasıl Güçlenir kitabı yıllar süren araştırmaların örnek olaylarla birlikte anlatımlarına dayanıyor. İş dünyasınına adım atılan ilk yıllarda kadınların başarılı olmasını sağlayan ve erkek egemen düzende kabul görmesine yardımcı olan alışkanlıkların, yönetimsel güç artıkça nasıl bir engel haline geldiği noktalarına değinilen kitap, benim de severek okuduğum ve dersler çıkardığım baş ucu kitaplarım arasında yer alıyor. Kadınlara özel olarak hazırlanmasından dolayı, farklı sorunlarla nasıl başa çıkılabileceğini de yine kadın gözünden araştırmalarla destekleyerek sunuyor. 

 

Sınırlarını Zorla: Kadınlar, İş ve Liderlik İsteği 

İş ve aile hayatını daha iyi bir seviyeye taşımak isteyen kadınlar için yol gösterici bir kitap olarak tanımlanan ve çok sayıda kitap yorumcusundan olumlu dönüşler alan Sınırlarını Zorla kitabının yazarı Sheryl Sandberg. Facebook'ta COO görevini üstlenen başarılı iş kadını Sandberg, Facebook içinde Mark Zuckerberg'den sonra en güçlü yönetici. En Güçlü 50 Kadın listesinde yer alan ve iş dünyasının saygın isimlerinden olan Sandberg'in kitabı için Oprah Winfrey'in sözleri ise şöyle: "Dürüst ve cesur... İş yaşamındaki kadınlar için yeni bir manifesto." 

 

Resilience

Harvard Business Review'ın Duygusal Zeka serisindeki kitaplardan biri Resilience. İş dünyasında meydana gelebilecek zorluklar karşısında daha güçlü ve esnek olmak için rehber niteliğindeki kitaplardan biri. Resilience, modern düşünme biçimlerinde de çokça karşımıza çıkan bir terim. Aslında bir nevi dayanıklılık artırma temeline dayanıyor diyebiliriz. HBR'ın kitabında ise bu konu duygusal dayanıklılığı artırmak şeklinde ele alınıyor. Aynı seride yer alan Mindfulness, Mutluluk, Empati, İkna ve Özgün Liderlik gibi kitaplar da farklı yazarların araştırmaları ve alıntılarıyla iş dünyasını daha iyiye götürmek için okuma listenize ekleyebileceğiniz değerli kitaplardan.  

 

Outliers 

Kadın erkek fark etmeksizin herkesin iş dünyasında ya da kişisel başarılarını oluştururken faydalanabileceği ikonik kitaplardan biri Outliers. Ünlü Kanadalı gazeteci ve yazar Malcolm Gladwell, kitabında bazı insanların neden daha başarılı olduğunun cevabını veriyor. "Yeterince çalışır, kendinizi ortaya koyar ve beyninizi ve hayal gücünüzü kullanırsanız, dünyayı istediğiniz gibi biçimlendirebilirsiniz." sözleriyle ilham veren yazar, bazı şeylerin şansla değil sadece çok çalışmakla mümkün olduğunun altını çiziyor. 

 

 

ETİKETLER: #VOGUELEADERS , GİRİŞİMCİLİK , KİTAP