EN VOGUE
EN VOGUE

04 Ekim 2021

En Başarılı Yöneticilerin Bile Unutabileceği 6 Detay

YAZI: BAHAR ERGEL

liderlik
Josh Olins, Vogue, Şubat 2013

Her adımının size ilham verdiğini düşündüğünüz o insanın dahi zaman zaman unuttuğu, aksattığı ya da dikkatinden kaçan detaylar olması mümkün. Karar alma şeklinden insan ilişkilerine, birçok konuda liderlik yapan insanların da ihmal ettikleri konular olabilir. Bunlar arasından en çok rastlananları bir araya getirdik. Belki iş hayatınızda bu maddeleri kontrol listesi olarak kullanmak istersiniz… 

 

Öngörülü Olmak

Çoğu lider zaman zaman sorunları önceden görüp aksiyon almak konusunda öngörülü davranmayı atlayabilir. Alternatif senaryolar üretmek ve her zaman B, C, D planlarına sahip olmak, öngürünün mümkün olmadığı durumlarda dahi planlı hareket etmenize yardımcı olur. 

 

Fırsatlardan Yararlanmayı Bilmek

Göreve, risk ve engellere odaklanan liderler yol üzerinde karşılarına çıkan fırsatları görüp değerlendirme konusunu gözden kaçırma eğimindedir. Beklenmedik gelişmelerden maksimum fayda sağlamak hem bireysel başarı hem de şirket hedefleri için değerli olabilir. 

 

Değişime Öncülük Etmek

İşlediği düşünülen bir çarka çomak sokmak bazen işleri beklenmedik şekilde bir üst seviyeye taşıyabilir ancak tam tersi de mümkün elbette. Değişime açık olmak, farklı yollar denemek ve hatta atıl kalan çarkları yerinden oynatıp daha iyi akışlar inşa etmek liderin en değerli görevlerinden biri sayılabilir. 

 

Vâris Yaratmak

Bir çok lider için görevi delege etmek ve hatta sorumlulukları kendinden sonra yerine geleceği düşünülen kişiye devretmek en çok unutulan hamlelerden biridir. Olabilecek her türlü aksi durumda bayrağı taşımaya devam edecek kişilere yeterli bilgi ve tecrübe aktarımı yapmak hem bireysel hem de kurum çıkarları için değerlidir. 

 

Çalışanları Dinlemek

Çalışanların harika fikirleri olabileceğini ve sorunları çözebilecek yetkinliğe sahip olduğunu görmezden gelmek uzun vadede organizasyona zarar verebilir. Çalışanlardan geri bildirimler almak, işleyiş konusunda fikirlerini sunmaları konusunda onları desteklemek hem yönetici - çalışan arasındaki ilişkiyi güçlendirir hem de gidişata farklı perspektiften bakmayı mümkün kılar. 

Zayıf Yönler Üzerinde Çalışmak

Çoğu insanın savaşmak yerine kaçınmayı tercih ettiği şeylerden biri, zayıf yönleri… Güçlü yönleri itinayla parlattığımız gibi zayıf kalan yönleri de sevgiyle kucaklamalı ve gelişim için kendimize şans vermeliyiz. 

 

ETİKETLER: #VOGUELEADERS , BAŞARI , LİDERLİK