EN VOGUE
EN VOGUE

11 Mayıs 2021

Başarılı Kadınların Dikkat Çeken 10 Özelliği

YAZI: BAHAR ERGEL

style du mondeFotoğraf: Style Du Monde, Giedre Dukauskaite, Paris Fashion Week 2018

Yıllardır kadınların hayatına dokunurken ve kadın olarak iş hayatında yer alırken bizi başarıya götüren adımların pek de şaşırtıcı olmayan şekilde benzer olduğunu görüyoruz. Farklı hikayelerde yaşayıp, farklı zorluklardaki patikalarda yürürken karşımıza çıkanlara çözüm üretme şeklimiz ve genel duruşumuz benzerlikler gösteriyor. Çok çalışmak ve işlerimize titizlikle eğilmek dışında başarıyı tesadüf olmaktan çıkaran noktalara bakıyoruz. 

 

Pozitif Kalmak

Başarılı kadınların en güçlü yönlerinden biri beklenmedik durumlar söz konusu olduğunda duygularını pozitif bir gülümseme ardında saklayabilmek ve bunu sadece 'poker yüz' olarak kullanmayıp duygularını da pozitif tutmaktır. Öngörülemeyen hadiseler, başarılı bir kadının enerjisini düşürmez aksine olumlu düşünme ile yaşananlardan dersler çıkarıp doğru geliştirmeleri yapmalarını sağlar. 

 

Başarı ile Başarısızlığın Kardeş Olduğunu Bilmek

Her zaman yukarı ivme ile hareket eden çok az şey vardır ve başarıya giden yol kesinlikle bu doğrusal yükselmeyle örtüşmez. Başarılarıyla ilham veren kişilerin hikayelerini dinlediğimizde zaman zaman tökezlemek, sorunlarla karşılaşmak ya da her şeyin tersine döndüğünü hissetmek gibi geçici başarısızlıklar yaşadıklarını duyarız. Olumsuzluklarla karşılaştığımızda yapmamız gereken buradan öğrendiklerimizi cebimize koyup daha ileri gitmek için çalışmaya devam etmek olmalıdır. Gerçek başarıya ulaşmak ancak bu şekilde mümkün. 

 

Önemsiz Detaylarda Boğulmamak

Detaylar bütünü mükemmel yapan küçük parçalardır, kabul ediyoruz. Ancak değerli ile değersizi, ihtiyaç olanla zaman kaybettireni ayırt etmek, kısıtlı zamanı etkili kullanacak çalışmalara ayırmak başarılı iş insanlarının dikkat ettiği en önemli noktalardan. 

 

Vizyon Sahibi Olmak

Gelecekte var olacağı öngörülen bir dünya başarılı kadınların çabalarıyla çok daha farklı inşa edilebilir. Vizyon sahibi olmaksa geleceğe giden yolu önceden görüp günümüzdeki adımları buna göre atmak konusunda hayli önemli. 

 

Sürekli Öğrenmek

Öğrenmek konusundaki süreklilik sadece başarılı bir iş kadını için değil, yeryüzündeki herkes için geçerli olması gereken bir madde. Özellikle dijital çağın içinde yaşadığımız günümüzde devinim bu kadar hızlıyken, bildiklerimizi üzerine bir şeyler eklemeden kullanmak, sürdürülebilir bir başarıya ulaşmak için asla yeterli değil. Bireysel gelişime ek olarak mentorlar ya da koçluk hizmetleri de ileri adımlar atmak için tercih edilen yöntemlerden. 

 

Düzenli Olmak

Takvimleri ayarlamak, bir iş planı oturtmak ve zamanı verimli kullanmak konusunda titiz davranmak başarı ve etkin çalışma konusunda herkesin hemfikir olduğu noktalardan biri. Basit ve yalın bir düzenin içinde, detaylarda boğulmadan ve ertelemelerden uzak durarak planlanan işlerin performansının diğerlerine oranla daha yüksek olduğu aşikar. 

 

Akıllı Bir Çaba İçinde Olmak

Başarılı insanların ortak özelliklerinden biri de küçük şeyleri büyütmemek diyebiliriz. Mücadele edeceğiniz olayları doğru seçer ve savaş alanının sınırlarını kendiniz belirlerseniz hem sahaya hakim kalır, hem de gerçek sorunları hızla çözebilmek için enerjiye sahip olursunuz. 

 

İş Delege Edebilmek

İş dünyasında, bilhassa işini titizlikle yapan insanların her detayı kontrol etmek ve tüm işlerin kendi elinden geçeceği bir düzen kurmak konusunda hassasiyetleri vardır. Size bağlı işlerin gidişatına hakim olmanız harika, ancak her ince detayla ilgilenecek zamanınız olup olmadığına ya da iş planlamanızda başkasının yaptığı bir işin detayıyla uğraşırken büyük çerçevede neleri kaçırdığınıza bir bakmanız gerek. Başarılı bir iş kadını aynı zamanda yönetici olabileceğinden, yetkinliklere göre işleri ekibe delege etmek konusunda da uzmanlaşmak zorundadır. Buradaki kontrol mekanizmasını ara denetlemeler ve gerektiğinde müdahale şeklinde yürütmek çalışana özgüven size de kaliteli zaman olarak geri döner. 

 

Güçlü Yönleri Öne Çıkarmak

Sevdiğiniz şeylerle yapmakta iyi olduğunuz şeyler aynı olmayabilir. İş dünyasında başarılı olabilmek için alanınıza hakim olmak, iyi olduğunuz şeyleri seçip bunları biraz parlatmak sizi daha başarılı kılacaktır. Yapmayı sevdiğiniz şeyleri ise ikinci sırada değerlendirebilirsiniz... 

 

Tutkuya Sahip Olmak

Hırs değil belki ama tutku bir işi en üst seviyeye çıkarmak için gerekli olan azmi körükler, parmaklarınızın ucunda ve beyninizde yanan ateşi her daim canlı tutar. Bu duygu ise sizi karşılaşılacak tüm güçlüklerle mücadele edebilmek, zorlukların üstesinden gelmek ve daime ileri gidebilmek konusunda her zaman alfa konumda tutar. 

 

İş dünyasıyla ilgili kendinizi geliştirmek, daha iyi işlere imza atmak için küçük kişisel planlamalar yaparak davranışlarınızı ve olaylar karşısındaki tepkilerinizi değiştirebilir, yeni alışkanlıklar edinebilirsiniz. İş Dünyasındaki Kadınlar için Rehber Niteliğinde 4 Kitap yazımız bu yolda size yardımcı olabilir. 

 

 

ETİKETLER: #VOGUELEADERS , İŞ KADINI , BAŞARI