EN VOGUE
EN VOGUE

28 Eylül 2021

Aynı Anda Başarılı Bir Girişimci ve Anne Olmak

YAZI: BAHAR ERGEL

Steven Meisel, Vogue, June 2006
Steven Meisel, Vogue, Haziran 2006

Yeni normal hayatımızla birlikte, değişen çalışma koşulu etkilerini en çok hisseden grup kadınlar oldu, bilhassa çalışan kadınlar. Toplumsal rollerin henüz eşit dağılmadığı toplumlarda ev sorumlulukları ve çocuk ihtiyaçlarının büyük kısmının kadının üzerinde olduğu aşikar. Bu da kadınlara, iş hayatındaki sorumlukların üzerine yükler bindiriyor. Ve bahsettiğimiz kadın bir yönetici ya da bireysel girişimciyse şartlar daha da ağırlaşıyor. 

Aynı anda hem girişimci olmanın büyük adımları ile boğuşurken hem de ailedeki sorumlulukları yerine getirmek elbette kolay değil, ancak söz konusu kadın gücü olduğunda mümkün. 

 

Çocuklarla geçen zamanı işlevsel kılmak 

Ev hayatı ile işin iç içe geçtiği zamanlarda çocukları da günlük süreçlerin bir kısmına dahil etmek birlikte geçen zamanı değerlendirmek için püf noktası olabilir. Zaman zaman sizin için küçük dosyalama ve evrak işleri yapmasına izin verirken, siz çalışırken kendi görevlerini aynı çalışma masasında yapabilmesi için alan bırakabilirsiniz. 

 

Zaman planlaması yapmak

Gelecek günü akşamdan planlamak sabah düzenli bir güne uyanmayı sağlar, bu da elbette sabah yaşanabilecek telaşların önüne geçer. 

 

Görev gruplamaları hazırlamak

Bazı işlerin her zaman yapılmasına gerek yoktur ancak yapılmadıkça beyninizin arkasında yapılması gerekenler alanında üzerinin çizilmesini bekleyerek zihninizi meşgul eder. Haftanın belli günlerine eve dair işler konusunda programlar belirlemek ve sadık kalmak günlük işlerinizin kesintiye uğramadan yapılmasına olanak tanır. 

 

İşleri bölüşmek 

Bir evi paylaşan tüm bireylerin kendi görev ve sorumlukları var ancak zaman zaman bu bilginin altını çizmeniz gerekebilir. Çocuklardan kendi oyun alanlarını toplamalarını beklemek, kirlilerini sepete atmak, yediklerini kaldırmak gibi basit görevler isterken eşinizle büyük işleri bölüşmek de günlük hayatta denge sağlar. 

 

ETİKETLER: #VOGUELEADERS , ÇALIŞAN ANNE