EN VOGUE
EN VOGUE

06 Ocak 2022

2022’de İşiniz ve Birikimleriniz için Finansal Hedefler Konusunda Neler Yapabilirsiniz?

YAZI: BAHAR ERGEL

Peter Lindbergh
Fotoğraf: Peter Lindbergh

2021 çoğumuz için çok fazla finansal terim duyduğumuz ve hayat rutini içinde mali uyaranlara hayli maruz kaldığımız bir yıl oldu. Ve 2022 ile, geçtiğimiz yıl boyunca hakkında konuşulanların neticesini günlük yaşam pratiklerimizde görmeye başlıyoruz. 

Bu yıl işinizi geliştirmek, yatırımlarınızı korumak ve yönetmek, kendinize hedefler belirlemek için zorlayıcı ve öğretici bir yıl olacak gibi görünüyor. Kontrolü mümkün olduğunca ele alabilmek için de planlamaya şimdiden başlamak gerekiyor. İhtiyacınız olan, tercihen çevrimiçi çalışabilen bir excel tablosu. 

 

Hedef Belirlemek

Hedefler belirlemek en başta oturup kafa yorarken sizi biraz zorlayabilir, bunun için geçmiş deneyimlerinize dönebilir ve hayatınızı iyileştirmek için nasıl yollardan geçtiğinizi, geçmeniz gerektiğini yeniden düşünebilirsiniz. Finansal planlama küçük işletmeniz, yönettiğiniz organizasyon ya da maaşlı bir işte çalışırken hayatı idame ve yatırım yöntemleri üzerine olabilir. Hedefler belirlemek size belirsiz bir boşlukta günü geçirmek yerine adımları öngörme, aksiyon alma hatta belki risk alma opsiyonu sunabilir. 

 

Hayatı Merkeze Almak

Hedefler söz konusu olduğunda tutarlı ve küçük adımlarla istikrarlı bir ilerlemeye odaklanmak uzun ama daha sağlıklı bir yoldur. Genellikle kaç-savaş, sev-terket gibi ya hep ya hiç yaklaşımlarıyla yanlış güdülendiğimizden hedefe ulaşmak için hayatı kaçırma ihtimali hep bir kenarda durur. Yaşamayı merkeze alarak kurduğunuz bir sistem, sizi stresten koruduğu gibi istikrarlı devam etmesi gereken bu yolda daha motive hissetmenize de yardımcı olabilir.

 

Bütçe Planlaması Yapmak

Kurumsal olarak maliyet hesaplamaları ile uğraşmayan kişiler için bütçe planlaması yapmak, karelere ayrılmış bir ekran karşısında sıkıntılı saatler anlamına gelebilir. Ancak katkıları düşünüldüğünde planlı birikim ve harcama yapmak hayattaki başka stres kaynaklarını yok edebilir ve hoşnut olmayacağınız sürprizlerden korunmanızı sağlayabilir. 

 

Acil Durum Kaynağı Oluşturmak

Beklenmedik gelişmeler hepimiz için çok olası. Sağlık ya da tahmin edilemeyen diğer değişkenler için, yatırımlarınıza dokunmayacağınız, birikim hedeflerinizi bozmayacağınız ve kolaylıkla erişebileceğiniz bir acil durum kaynağı oluşturmak ve gerekli durumlarda takviyelerle buradaki hacmi genişletmek hedeflerinizden biri olabilir. 

 

Kişisel Gelişime Odaklanmak

Yatırım dendiğinde çoğunlukla mali kaynaklı konular gelir akla. Fakat bireysel gelişim için yapılanlar da hedeflere ulaşmak konusunda önemli bir yatırımdır. Bu yıl seçeceğiniz belirli konularda eğitimler alabilir, buna dair okumalar yapabilir ve uzmanlık alanınızı genişletebilir ya da kendinize yeni uzmanlıklar ekleyebilirsiniz. Dijital okuryazarlık ya da finansal okuryazarlık kısa zaman sonra herkesin sahip olması gereken özellikler haline gelecek örneğin, erkenden yol kat etmekte fayda var. 

 

Yapılacakları Sıraya Koymak

Ocak ayında herkesin yeni yıl kararları oluyor ve büyük çoğunluğu henüz Ocak bitmeden ihmal edilmeye başlanıyor. Hedeflerinizi belirledikten sonra kendinize bunlarla ilgili gerçekçi zaman planları çıkarabilirsiniz. Tarihsel hedef koymak sizi belirsiz bir zaman için çabalama kaosundan kurtardığı gibi her şeyi aynı anda yapmaya çalışarak stres oluşturmanızı da engeller. 

 

Bu yıl kendinize koyacağınız hedefler arasında borçları bitirmek, yatırım yapmak ya da yatırımları çeşitlendirmek, küçük bir girişime başlamak, gelir kaynaklarını artırmak ya da mevcut durumunuzu iyileştirmek olabilir. 

ETİKETLER: VOGUELEADERS , FİNANSAL PLANLAMA