METROPOL
METROPOL

26 Mart 2021

TikTok'ta Ağlayarak Kitap Sattırmak Mümkün Mü?

DERLEYEN: BAHAR ERGEL

Peter Flude for The New York TimesFotoğraf: Peter Flude, The New York Times

“We Were Liars” kitabı 2014 yılında basımının ardından geçen yaz bir anda popüler olması yazarlarını hayli şaşırtmıştı. Bu ani popülaritenin kaynağının TikTok videoları olması durumu kısmen açıklıyordu. 

Yemek tariflerinden dans koreografilerine kadar birçok içeriğin yer aldığı TikTok, kitaplar için doğru mecra değilmiş izlenimi verse de #BookTok hastag'i altında okuduğu kitabı tavsiye eden, ağlayan, anlatan insanlar konuyla ilgilenen niş bir kitle için etkileyici olmaya devam ediyor. Birçok kitabı bir anda popüler hale getiren BookTok videolarının büyük çoğunluğu hevesli genç okuyucular tarafından organik olarak yayınlanıyor.

Barnes & Noble'da kitap direktörü Shannon DeVito; "TikTok içerik oluşturucuları onları ağlatan, üzen, kızdıran kitaplara karşı açık olmaktan korkmuyorlar ve insanların hemen bağlantı kurabileceği 45 saniyelik duygusal videolar yaratıyorlar. Diğer sosyal medya mecralarında bu tür çılgın satışlar görmedik, yani ayda on binlerce satış..." sözleriyle TikTok kullanıcılarının tetiklediği kitlesel hareketten kitap satışlarının nasıl etkilendiğini açıklıyor. 

İngiltere'nin Brighton kentinde yaşayan Lee kardeşler, pandemi sırasında evde sıkılırken BookTok videoları çekmeye başladı. Yayınlarının çoğu, resimlerin ekranda karamsar bir film müziği olarak yanıp söndüğü küçük film fragmanları gibi görünüyordu. Fakat 'A Life of Literature' hesabı kısa sürede 4 milyonun üzerinde beğeninin olduğu bir kitap önizleme sayfası haline geldi.  

 

@alifeofliterature

If anyone asks you what happens at the end, just LIE ? #wewereliars #books #booktok #booker #ya #bookclub #bookworm #fyp #4u

♬ everybody wants to rule the world - madalyn

ETİKETLER: TİKTOK , KİTAP