METROPOL
METROPOL

09 Mart 2021

Kadınların Çizgisiyle: Kadın Hareketine Saygı Duruşu

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

YKY
YKY

Lucretia Mott, Elizabeth Cady Stanton, Harriet Tubman, Olympe De Gouges, Mary Wollstonecraft, Millicent Fawcett, Emmeline Pankhurst, Tahire, Clara Zetkin, Rosa Luxemburg, Margret Sender, Sappho ve Malala Yusufzay…

Kadın hakları için mücadele veren bu isimler, yüz elli yıllık feminizm tarihine odaklanan grafik roman “Kadın Mücadelesi – Özgürlük, Eşitlik ve Kız Kardeşliğin 150 Yılı” kitabında buluşuyor.

YKY etiketiyle raflardaki yerini alan “Kadın Mücadelesi” kitabı feminizmin yüz elli yıllık yakın tarihini ele alırken dünyanın dört bir yanında hakları için mücadele eden kadınları anlatıyor. Norveçli aktivist yazar Marta Breen’in güçlü kalemiyle, bugün her bireyin doğal hakkı olan eğitim, çalışma, seçme ve seçilme haklarını elde etmenin o kadar da kolay olmadığını anlattığı kitapta Breen’e Jenny Jordahl’ın çizimleri eşlik ediyor.

Ayrıca Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık bu kitap özelinde online bir söyleşi gerçekleştirecek. Özgürlük, eşitlik ve kız kardeşlik üzerine bir grafik roman olan kitaptan yola çıkacak söyleşi, tüm çeşitliliğiyle kadınların dünyasını yine kadınlar gözünden resmeden çizerleri ağırlayacak. Karikatürist Aslı Alpar ve illüstratör Dilek Yördem kadın çizgisiyle dünyada ve ülkemizde kadınların hak mücadelesini konuşacak. 9 Mart Salı günü saat 18:00’da gerçekleşecek etkinlik, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın YouTube kanalından izlenebilecek.

 

 

ETİKETLER: YKY , KADIN MÜCADELESİ -ÖZGÜRLÜK , EŞİTLİK VE KIZ KARDEŞLİĞİN 150 YILI , KİTAP