11 Temmuz 2020

Tırnak Sağlığında En Etkili 5 Vitamin ve Mineral

YAZI: DİLARA KOÇAK

20-07/10/vogue-02-0101-4-copy-1594398087.jpgModa editörü: Claire Dhelens

Tırnağınızdaki bir iz veya kırılma vücutta bir eksiklik göstergesi olabiliyor ve bize sağlığımız hakkında ipuçları verebiliyor. Gelin tırnak yapıları ve ilişkilendirilen hastalıklara beraber göz atalım.

Çok soluk tırnaklar, anemi,kalp yetmezliği,karaciğer hastalığı,yetersiz beslenme gibi problemlerin bir göstergesi olabiliyor. Tırnaklardaki beyaz lekerler ise karaciğer problemlerine işaret edebiliyor.

Sarı tırnak görüntüsünün en yaygın nedenlerinden biri ise mantar enfeksiyonu.  Nadir durumlarda, tiroid hastalığı, akciğer hastalığı, diyabet veya sedef hastalığı gibi daha ciddi bir duruma işaret edebiliyor.

Sıklıkla çatlayan veya parçalanan kuru, kırılgan tırnaklar da yapılan çalışmalarda tiroid hastalıklarıyla ilişkilendirilmiş. Sarımsı bir renk tonu ile birlikte çatlama veya parçalanma ise mantar enfeksiyonunda daha fazla görülmüş.

20-07/10/chanelbeauty_37366397_260983461155779_5015161405196730368_n-1594398108.jpg

Tırnak yemek ise bir diğer problem. Eski bir alışkanlığınızdan kaynaklanabilir ancak aslında bir kaygı belirtisi. Yapılan çalışmalarda tırnak yeme  obsesif kompulsif bozukluk ile ilişkili olduğu söyleniyor. 

Tüm bu bilgileri okuduktan sonra sakın korkmayın, tırnaktaki farklılıklar birçok hastalıkla ilişkilendirilse de genelde birçok tırnak anormalliği zararsız , örneğin tırnağında beyaz leke olan çoğu insanda hepatit görülmüyor. Tırnaklarınızın görünümü hakkında endişeleriniz varsa, doktorunuza veya bir dermatologa başvurmak en iyi fikir.

Peki tırnak sağlığına beslenmenin bir etkisi var mı diye soracak olursanız, her şeyde olduğu gibi tabi ki burada da beslenme etkili. Bazı vitamin ve mineralleri eksik alıyor olmanız tırnaklarınızın görünümü, dokusu veya şeklindeki bir değişiklikle kendini gösterebiliyor. Size tırnak sağlığında etkili 5 vitamin mineralden bahsetmek istiyorum.

20-07/10/chanelbeauty_30590710_361869780970607_8744100029318299648_n.jpg

Biotin: Sağlıklı hücre büyümesini teşvik ediyor ve tırnak büyümesi için gerekli olan amino asitlerin metabolizmasına da yardımcı. Günümüzde güzellik vitamini olarak da tanımlanıyor.

Kırılgan tırnakları olan 35 kişiyle yapılan bir çalışmada, altı hafta ile yedi ay boyunca günde 2.5 mg biyotin takviyesi, katılımcıların% 63'ünde semptomları iyileştirmiş. Yumurta sarısı, süt ürünleri, somon, avokado, tatlı patates, fındık, karnabahar gibi besinler biotin içeriyor.

Magnezyum: Tırnak büyümesi için gerekli olan protein sentezi de dahil olmak üzere vücuttaki 300'den fazla reaksiyonda rol oynuyor.

Kepekli tahıllar, özellikle de tam buğday, zengin bir magnezyum kaynağı. Koyu yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra kinoa, badem, kaju fıstığı, yer fıstığı, fasulye de magnezyum içeriyor.

C vitamini: Birçok dokuya şekil, güç ve bütünlük veren ve tırnakların, saçların ve dişlerin yapı taşı olan kollajen üretimi için gerekli. Turunçgiller başta olmak üzere çilek, kivi , biber,domates, yeşil sebzeler C vitamini kaynaklarından.

Çinko: Tırnaklar, hızla büyüyen ve bölünen hücre tiplerinden oluştuğundan sağlıklı büyümeyi teşvik etmek için çinkoya da ihtiyaç var.Yapılan çalışmalarda yetersiz çinko alımı tırnakta beyaz lekelerin ortaya çıkmasına neden olabileceği görülmüş. Kırmızı et, deniz ürünleri, süt ve yoğurt, yumurta ve yağlı tohumların tüketilmesi, çinkonun yeterli alımı için gerekli.

Demir: Demir olmadan oksijen hücrelere yeterince taşınamıyor. Sağlıklı tırnaklarınız için de oksijene ihtiyaç var ve  bu yüzden demir eksikliği veya anemi de tırnaklarınızda problemlere sebep olabiliyor. Yeşil yapraklı sebzeler,kuru meyveler,kırmızı et, yumurta gibi besinler demir kaynaklarından.

Diyetinizde vitamin ve mineral kaynağı bu besinlere dengeli bir şekilde yer vererek hem sağlıklı tırnaklara, hem de sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz.

ETİKETLER: BESLENME , SAĞLIK , DİLARA KOÇAK , TIRNAK , VOGUEİNSTAGRAM