09 Mayıs 2020

Düşük Kalorili ve Sağlıklı Masum Atıştırmalıklar

YAZI: DİLARA KOÇAK

Evde geçirdiğimiz bu günlerde sizin de mutfakla olan ilişkiniz değişmiş olabilir. Birçok kişi bu dönemde iştahının ve atıştırma isteğinin arttığını söylüyor. Doğal olarak yüksek kalori, karbonhidrat ve yağ içeren atıştırmalıkların sık tüketimi de tartıyla ve aynalarla aranızın bozulmasına neden oluyor.20-05/09/yulaf-elma-1589011369.jpg

Eminim hepimiz isterdik, sınırsızca yiyip hiç kilo almamayı. Ama maalesef su dışında her besinin bir kalorisi var ve ihtiyacımızdan fazla tükettiğimiz her şey vücudumuzda yağ olarak depolanıyor. Bir besinin kalorisini ise, içindeki karbonhidrat, yağ, protein miktarları oluşturuyor. Aynı hacimde iki besinin aynı kaloriye sahip olmamasının sebebi de içeriğinin farklı oluşu elbette. Bazı besinler çok daha düşük kalorili iken bazıları çok küçük hacmine rağmen çok yüksek kalori içerebiliyor. Bu sebeple diyetteyken veya kilonuzu korumaya çalışırken bazı besinler sınırlı tüketiliyorken bazıları çok daha rahat tüketilebiliyor.

İşte düşük kalorili besinler;

Domates (20-25 kalori / 100gr.)

Marul ( 14-15 kalori / 100 gr. )

Kuşkonmaz ( 20-22 kalori / 100 gr. )

Salatalık (15-20 kalori / 100gr.)

Kabak (15-20 kalori / 100gr.)

Mantar (25-30 kalori / 100 gr.)

Karnabahar (25-30 kalori / 100 gr.)

Lahana (20-25 kalori / 100 gr.)

 

Beslenmenizde Negatif Kalorili Besinlere Yer Verin

Bazı besinler var ki vücut bu besinlerden aldığı kaloriden daha fazlasını o besinleri sindirirken harcar. Böylece günlük harcamanız gereken enerjiye katkıda bulunur.  Bu besinler genellikle düşük kalori ve yüksek lif içerirler. Elbette günlük beslenmenizde yer verebilirsiniz fakat sadece bu besinleri tüketerek zayıflamaya çalışmak uzun vadede enerji ve besin öğesi yetersizliğine sebep olabilir, dikkat.

Meyve ve sebzeler genellikle lif ve su içeriği yüksek besinler olduğu için negatif kaloriye sahip oldukları düşünülür. Örneğin kereviz, salatalık, turp, marul, elma, kayısı gibi besinler bu besinler arasındadır.

 

Masum Atıştırmalıkları Tercih Edin

Gün içinde atıştırma isteği hissettiğinizde, yüksek kalori içeren , paketli ve işlenmiş besinlerin yerine daha masum atıştırmalıkları tercih etmek hem daha sağlıklı olmanıza hem de kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Daha sağlıklı ve düşük kalorili olsalar da bu besinlerin de kalori içerdiğini ve tüketirken porsiyonlarınızı kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın.

İşte sağlıklı ve masum atıştırmalıklar;

2 kuru kayısı, 3 tam ceviz

20 gram bitter çikolata ve 10 badem

1 kutu probiyotik yoğurt, 10-15 adet yaban mersini

1 kutu az yağlı süt, 1 adet taze meyve

2 adet grisini, 1 bardak ayran

2 adet kuru meyveli yulaflı kurabiye, sütlü kahve

Çiğ sebzeler ve humus

1 avuç kuru üzüm, 10 fındık

1 avuç beyaz leblebi, 1 bardak kefir

ETİKETLER: DİLARA KOÇAK , BESLENME