01 Ağustos 2020

Bayram Sonrası Tartıyla Aranızı Düzeltecek Çözümler

YAZI: DİLARA KOÇAK

Bu bayram uzun zamandır beklediğimiz bir tatille birlikte geldi. Umarım herkesin hem bayramı hem de tatili sağlıkla ve bol kahkahayla geçmiştir. Eğer siz de sevdiklerinizle beraber bayramın ve tatilin keyfini çıkarırken yediklerinizin dozunu kaçırdıysanız, bayram sonrası tartıda küçük sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Ben de bugün sizlere bayram sonrası tartıyla aranızdaki buzları eritecek dengeleme önerileriyle geldim.

20-07/29/gettyimages-508924000-1596044768.jpgFotoğraf: Getty Images Turkey

Bitkisel protein kaynaklarına ağırlık verin

Kurban bayramında tüketimi en çok besin grubu et oluyor. Hayvansal kaynaklı beslenmek vücuttaki asit yükünü arttırır, içeriğindeki yüksek kolesterol sebebiyle kan yağlarının artmasına sebep olabilir. Eğer siz de bu dönemde et tüketiminizi arttırıp sebze ve meyve tüketimini de azalttıysanız bağırsak hareketlerinde yavaşlama ve kabızlık problemi yaşayabilirsiniz. Bu sebeple bayram sonrası daha fazla posa ve vitamin – mineral açısından kuru baklagil, sebze, meyve ve tahıl ürünleri tüketimine ağırlık vermeniz hem sizi hem de sindirim sisteminizi hafifletir.

Şekeri ve tuzu hayatınızdan uzaklaştırın

Hem şeker hem de fazla tuz tüketimi bağışıklık sistemini olumsuz etkilediğini biliyorsunuz. Bayram süresince şeker ve şeker içeren besinlerin tüketiminizi arttırdıysanız bayram sonrası dengeleme döneminde şekere ve paketli besinlere veda etmeniz en doğrusu olur. Yine ödem şikayetlerinizi hafifletmesi açısından yiyeceklerinizin tuz içeriğini azaltıp çeşitli baharatlardan yararlanabilirsiniz. Yemeklerinizde baharat kullanmanız hem lezzetine lezzet katar hem de vücutta su tutulumunu önleyerek ödem şikayetinizi azaltacaktır.

Sıvı tüketimini artırın

Bayram sonrasında tartıya çıktığınızda gördüğünüz fazla kiloların bir kısmı ödem ve şişlikten kaynaklanıyor olabilir. Eğer siz de bayramda su tüketiminizi azalttıysanız tartıda gördüğünüz rakamlar sizi şaşırtmasın. Ödem atmanın ve şişkinlikten kurtulmanın en önemli kuralı yeterli su içmek. Yeterli su içmek aynı zamanda vücudumuzun toksinlerden kurtulmasına ve ödemi azaltmaya yardımcı olur. Özellikle sıcak havalarda ve sıvı kaybınızın çok daha fazla olduğu günlerde günlük 2.5 -3 litreye yakın su tüketimine dikkat edin. Sıvıyla beraber mineral kaybını da önlemek için günde 1-2 şişe maden suyu da tüketebilirsiniz.

Ödem Atmaya Yardımcı Smoothie

½ demet maydanoz

2 dilim ananas

1 limonun suyu

2 adet salatalık

Taze nane yaprakları

Bütün malzemeler blenderdan geçirilir, 2 limonun suyu eklenerek tüketiir.

Afiyet ve sevgiyle…

 

ETİKETLER: BESLENME , SAĞLIK , DİLARA KOÇAK