20 Aralık 2020

2021'de Daha İyi Hissetmeniz İçin 3 Davranış Değişikliği

YAZI: DİLARA KOÇAK

Fotoğraf-Camilla-Akrans
Vogue, Fotoğraf: Camilla Akrans

Yılın son günlerinde kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Keyifsiz, depresif veya yorgun hissedenlerdenseniz bu sadece güne nasıl başladığınızla alakalı değil. Bazı yaşam tarzı alışkanlıklarınız da size kendinizi kısa veya uzun süreli olarak iyi ya da kötü hissetmenize neden olabilir. Vücudunuzu sağlıklı tutmak hastalıklardan uzak kalmak, pozitif olmanızı ve kendinizi her zaman iyi hissetmenizi sağlar. Yeni yıl beraberinde yeni kararları da getirmek için harika bir fırsat iken, 2021 yılına 3 davranış değişikliği ile daha iyi hissederek girmeye ne dersiniz?

Uykunuzu düzene sokmak ilk adımınız olsun

Aralık ayında Frontiers in Psychology'de yayınlanan yeni bir araştırmaya göre kaliteli uyku, egzersiz ve daha fazla çiğ meyve ve sebze tüketimi, iyi bir ruh sağlığı için en önemli rol oynayan 3 faktör. Araştırmacılar hem çok az uykunun hem de çok fazla uyumanın depresif belirtilerle doğrudan ilişkili olduğunun altını çiziyor. İyi hissetme ve en az depresif belirtiler gece 8 saat uyuyanlarda görülmüş. Yeterli uyku elbette kişiden kişiye göre değişebiliyor. Bu konuda genel bir kural olmasa da National Sleep Foundation yetişkin bireyler için günde 7-9 saat uykuyu öneriyor.

1100'den fazla genç yetişkinin incelendiği çalışmada araştırmacılar ve uyku miktarı kadar uyku kalitesinin de zihinsel sağlık için en güçlü belirleyici olduğunu belirtmiş. Yetersiz ve kalitesiz uyku ile beslenme arasında çift yönlü bir ilişki olduğunu hatırlatmak istiyorum. Yani uyku durumunuz beslenme alışkanlıklarınızı etkilediği gibi, yedikleriniz de uyku durumunuzu etkileyebiliyor. Bu konuyla ilgili de yapılmış pek çok çalışma var. Örneğin uyku kalitesi kötü olan bireylerin normal bireylere göre fazla yağ ve atıştırmalık tükettiği ve daha çok enerji alımına sahip olduğu belirtiliyor.

Uyku problemi yaşıyorsanız gece yatmadan daha rahat bir uyku için melisa veya yasemin çayını deneyebilirsiniz.

Beslenme ve egzersizin gücüne inanın

Egzersiz yapmak ve daha fazla çiğ meyve ve sebze tüketimi daha iyi zihin sağlığı ile ilişkilendirilen davranış değişikliklerinden. Egzersizin, diyetin yol arkadaşı olduğunu unutmayın. Egzersiz yapmak bireylerin ruh halini iyileştirirken stres yönetimine de katkı sağlıyor. Bu katkıyı beyinde iyi hissetmemizden sorumlu olan endorfin nörotransmitterinin üretiminin artması ile sağlıyor. Haftada en az 150 dakika aktivite yapmayı hedefleyin. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme ile hem kendinizi iyi hisseder hem de sağlığınıza olumlu yönde katkıda bulunursunuz. 

Taze sebze-meyve tüketimini ihmal etmeyin

Yine yapılan bu çalışmada zihinsel sağlık açısından en olumlu sonuçlar günde 4-5 porsiyon çiğ sebze meyve tüketen bireylerde görülmüş. İki porsiyondan az tüketimi olanlar ise depresif belirtilerle ilişkilendirilmiş. Vitamin mineral ve antioksidan kaynağı sebze ve meyve tüketiminde çeşitlilik yaratmayı hedefleyin. Mevsim sebze ve meyvelerini sofranızdan eksik etmeyin.

ETİKETLER: DİLARA KOÇAK , YENİ YIL HEDEFLERİ