20 Nisan 2021

TikTok’un Yükselen Trendi Klorofil Gerçekten Faydalı Mı?

YAZI: DENİZ MİRAY PETRİNİ

klorofil,tikok,sağlıklı beslenme

Fotoğraf: Alique, Vogue Paris, 2017 Mayıs

 

Yaşadığımız pandemi süreciyle birlikte sağlığımız konusunda eskisine oranla artık çok daha bilinçli ve doğru davranmaya çalışıyoruz. Süper besinlerden mevsiminde tüketime, doğal ürünlerden gıdaların yolculuğuna kadar artık yediğimiz her şeye karşı daha meraklı yaklaşıp daha fazla bilgi toplamaya çalışıyoruz. Elbette bunun üzerine eklenen evde yemek yapma süreci de ilgi alanlarımız arasına sızarak odak noktamızı yiyeceklere daha çok çevirmemizi sağladı.

Paylaşılan tarifler, yeni keşfedilen ürünler ve bununla birlikte gelen sağlıklı beslenme yöntemleri dijital dünya sayesinde her zamankinden daha ulaşılabilir. Ancak eğer bir ürünün ya da bir tarifin nasıl bu kadar hızla popüler olduğunu merak ediyorsanız TikTok kesinlikle aradığınız cevap.

 

@ellah59

I’m gonna be so hype if this actually works ##liquidchlorophyll ##fyp ##chlorophyll ##foryou

♬ Peaches - Justin Bieber

 

Evde rahatlıkla yapabileceğiniz makarna tarifinin bile milyonlarca kez tıklandığı bu genç platformun yeni favorisi ise Klorofil. TikTok’ta bulunan hesapların klorofil sularından gördüğü faydalara geçmeden önce temelden başlayalım.

Klorofil nedir?

Biyolojik bir pigment olan klorofil, bitkilere yeşil rengini verirken aynı zamanda onların sağlıklı ve canlı kalmasını sağlıyor. Bitkiler güneş ışığıyla birlikte besinlerini almak için klorofil kullanırlar. Ve tahmin edildiği gibi çoğu yeşil sebzede de klorofil bulunur.

 

 

@wholisticmami

this is gonna change your life ##chlorophyll ##chlorophyllwater ##liquidchlorophyll ##holistichealth ##holistic ##foryou ##naturopathicmedicine

♬ Chilled Vibes - ItsMelo

 

Aslında çok uzun süredir faydaları bilinen klorofil. Özellikle enerjinin artırılması, detoks, bağışıklık sistemini güçlendirme ve cilt sağlığı için tavsiye ediliyor. TikTok hesaplarının bu keşfi yapmasından kısa bir süre sonra ise ufak bir yeşil çılgınlığı başladı diyebiliriz. Özellikle cilt problemi yaşayanların tercih ettiği klorofil sularının aynı zamanda vücut kokusu üzerinde olumlu etkileri olduğu da söyleniyor. Elbette doğada her şey dengelidir bu yüzden konu bitkiler ve içerikleri olduğu zaman tüketirken abartılı bir yol izlemek yerine biraz daha dikkatli davranmak gerekebilir.

 

 

ETİKETLER: KLOROFİL , YEŞİL SEBZELER , SAĞLIKLI BESLENME , HOLİSTİK BESLENME